Polskie VIP‑y będą latały samolotami z najwyższej półki
Polska podpisała umowę na dostarczenie dwóch samolotów Gulfstream G550 dla polskich VIP-ów. W branży lotniczej te samoloty są uważane za "mercedesy" w swojej klasie. Korzysta z nich wiele głów państw (w tym prezydent Stanów Zjednoczonych), biznesmenów i celebrytów. Samoloty Gulfstream G550 trafią do 1. Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie. Będą przewoziły najważniejsze osoby w kraju, z prezydentem i premierem na czele. Mają zostać dostarczone do 15 sierpnia 2017 roku.
Gulfstreamy G550 będą miały biało-czerwone barwy
Zakup dwóch samolotów G550 będzie kosztował Polskę 440,5 miliona złotych (z podatkiem 538 mln złotych). W tej cenie zawiera się również szkolenie dla załogi samolotu, personelu technicznego, personelu pokładowego i eksploatacji wyposażenia ratunkowego. Polskie Gulfstreamy G550 będą latały w biało-czerwonych barwach.
Gulfstream G550 to "mercedes" wśród samolotów
G550 będzie mógł zabrać na pokład maksymalnie 16 osób, a trasę z Warszawy do Nowego Jorku pokona w niecałe 9 godzin.
Nowymi samolotami będą latać najważniejsze osoby w państwie
W konkursie na dostarczenie samolotów dla polskich VIP-ów startowała też francuska firma Dassault Aviation z samolotami Falcon 7X. Ich oferta nie spełniła jednak wymogów formalnych.
- Drugi z oferentów złożył dokumenty w sposób niezgodny z tym, czego wymagał Inspektorat Uzbrojenia, m.in. - o ile pamiętam - tam kwoty były podane w euro zamiast w złotówkach. To są oczywiste błędy formalne, które wykluczają drugiego oferenta - powiedział wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki.
Będą mogły zabrać na pokład 16 pasażerów
Polskie samoloty Gulfstream będą wyposażone m.in. w system identyfikacji swój-obcy, aparaturę medyczną i systemy poprawiające widoczność w trudnych warunkach atmosferycznych.
Nowe samoloty dla VIP-ów trafią do Polski w przyszłym roku
W MON trwa także przetarg na dwa nowe i jeden używany samoloty średniej wielkości. Wartość zamówienia to ok. miliard złotych. Wnioski o dopuszczenie do udziału w tym postępowaniu złożyły cztery firmy - wspólnie Glomex MS s.r.o. z Czech i Lufthansa Technik AG z Niemiec; Boeing (USA); polska spółka Megmar Logistics & Consulting oraz wspólnie słowacka Aerospace International Group s.r.o i ASSA-POLAND Zdzisław Kondrat. Dwa samoloty nowe miałyby zostać dostarczone w latach 2020-21. Mają zabierać co najmniej po 65 pasażerów, a używany – 132.