Polskie samoloty bezzałogowe
23.05.2012 | aktual.: 29.12.2016 08:17
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Nie tylko Amerykanie potrafią konstruować bezpilotowe maszyny latające. Polacy nie są gorsi, a stworzone przez naszych rodaków samoloty możemy oglądać w Muzeum Techniki w Warszawie.
Bezzałogowe Systemy Latające to zdalnie sterowane bądź autonomiczne samoloty, śmigłowce i inne statki powietrzne, a także rakiety, satelity i sondy kosmiczne. Innowacyjne konstrukcje opracowane w polskich uczelniach, instytutach badawczych i firmach prywatnych obejrzeć można w Muzeum Techniki w Warszawie.
Na zdjęciu: Bezpilotowy samolot badawczy OSA 1 firmy MSP Marcin Szender.
Bezpilotowy samolot T-420 firmy AGO
Łącznie w muzeum zgromadzono przeszło trzydzieści konstrukcji szesnastu wystawców, które oglądać można do 27 maja 2012 roku.
Na zdjęciu: Bezpilotowy samolot T-420 firmy AGO
Samolot Obserwacyjny NIETOPERZ
Bezzałogowce potrafią bez pilota wykonać na swoim pokładzie skomplikowaną i niebezpieczną pracę. Znane są głównie z operacji militarnych (drony), jednak w przyszłości będzie można zamówić bezzałogowiec, np. aby udokumentować szkody powstałe w wyniku zalania przydomowego ogródka.
Na pierwszym planie zdjęcia: Lekki Bezzałogowy Samolot Obserwacyjny NIETOPERZ - Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych
Samolot Bezzałogowy Myszołów
Prezentowane w Muzeum Techniki rozwiązania z powodzeniem mogą konkurować z podobnymi powstałymi na świecie. Produkować je może rodzimy przemysł. Upowszechnienie tych konstrukcji spowoduje zaś powstanie nowych zawodów np. operatora systemu latającego.
Na zdjęciu: Samolot Bezzałogowy Myszołów, Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie
Eurotech E310
Potwierdzeniem możliwości polskiej myśli technicznej są osiągnięcia polskich studentów, którzy wielokrotnie zajmowali pierwsze miejsca w odbywających się w Stanach Zjednoczonych zawodach AeroDesign. Na wystawie zobaczymy konstrukcje, które w tym roku z powodzeniem rywalizowały o miano najlepszych na świecie.
Na zdjęciu: Platforma E310 firmy Eurotech
Samolot Bezzałogowy PR - 4 Wiewiór+
W trakcie pokazów możliwości, bezpilotowce będą musiały pokonać specjalny tor przeszkód. Integralną częścią wystawy jest konkurs, w którym wyłonione zostaną najlepsze prace dyplomowe dotyczące statków bezzałogowych studentów i absolwentów kierunków lotniczych.
Na zdjęciu: Samolot Bezzałogowy PR - 4 Wiewiór+ Studenckie Koło Naukowe Lotników
Samolot Tequila
Patronat naukowy nad wystawą i konkursem objęli: dziekan Wydziału Mechanicznego, Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Jerzy Banaszek oraz dyrektor Instytutu Lotnictwa dr inż. Witold Wiśniowski. Współorganizatorem jest Liga Przyjaciół Polskiego Lotnictwa.
Na zdjęciu: Samolot Tequila skonstruowany przez studentów Wydziału MEil Politechniki Warszawskiej