Polskie samoloty bezzałogowe

Polskie samoloty bezzałogowe

Polskie samoloty bezzałogowe
Źródło zdjęć: © Muzeum Techniki w Warszawie
23.05.2012 14:11, aktualizacja: 29.12.2016 08:17

Nie tylko Amerykanie potrafią konstruować bezpilotowe maszyny latające. Polacy nie są gorsi, a stworzone przez naszych rodaków samoloty możemy oglądać w Muzeum Techniki w Warszawie.

Bezzałogowe Systemy Latające to zdalnie sterowane bądź autonomiczne samoloty, śmigłowce i inne statki powietrzne, a także rakiety, satelity i sondy kosmiczne. Innowacyjne konstrukcje opracowane w polskich uczelniach, instytutach badawczych i firmach prywatnych obejrzeć można w Muzeum Techniki w Warszawie.

Na zdjęciu: Bezpilotowy samolot badawczy OSA 1 firmy MSP Marcin Szender.

1 / 6

Bezpilotowy samolot T-420 firmy AGO

Obraz
© Muzeum Techniki w Warszawie

Łącznie w muzeum zgromadzono przeszło trzydzieści konstrukcji szesnastu wystawców, które oglądać można do 27 maja 2012 roku.

Na zdjęciu: Bezpilotowy samolot T-420 firmy AGO

2 / 6

Samolot Obserwacyjny NIETOPERZ

Obraz
© Muzeum Techniki w Warszawie

Bezzałogowce potrafią bez pilota wykonać na swoim pokładzie skomplikowaną i niebezpieczną pracę. Znane są głównie z operacji militarnych (drony), jednak w przyszłości będzie można zamówić bezzałogowiec, np. aby udokumentować szkody powstałe w wyniku zalania przydomowego ogródka.

Na pierwszym planie zdjęcia: Lekki Bezzałogowy Samolot Obserwacyjny NIETOPERZ - Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych

3 / 6

Samolot Bezzałogowy Myszołów

Obraz
© Muzeum Techniki w Warszawie

Prezentowane w Muzeum Techniki rozwiązania z powodzeniem mogą konkurować z podobnymi powstałymi na świecie. Produkować je może rodzimy przemysł. Upowszechnienie tych konstrukcji spowoduje zaś powstanie nowych zawodów np. operatora systemu latającego.

Na zdjęciu: Samolot Bezzałogowy Myszołów, Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie

4 / 6

Eurotech E310

Obraz
© Muzeum Techniki w Warszawie

Potwierdzeniem możliwości polskiej myśli technicznej są osiągnięcia polskich studentów, którzy wielokrotnie zajmowali pierwsze miejsca w odbywających się w Stanach Zjednoczonych zawodach AeroDesign. Na wystawie zobaczymy konstrukcje, które w tym roku z powodzeniem rywalizowały o miano najlepszych na świecie.

Na zdjęciu: Platforma E310 firmy Eurotech

5 / 6

Samolot Bezzałogowy PR - 4 Wiewiór+

Obraz
© Muzeum Techniki w Warszawie

W trakcie pokazów możliwości, bezpilotowce będą musiały pokonać specjalny tor przeszkód. Integralną częścią wystawy jest konkurs, w którym wyłonione zostaną najlepsze prace dyplomowe dotyczące statków bezzałogowych studentów i absolwentów kierunków lotniczych.

Na zdjęciu: Samolot Bezzałogowy PR - 4 Wiewiór+ Studenckie Koło Naukowe Lotników

6 / 6

Samolot Tequila

Obraz
© Muzeum Techniki w Warszawie

Patronat naukowy nad wystawą i konkursem objęli: dziekan Wydziału Mechanicznego, Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Jerzy Banaszek oraz dyrektor Instytutu Lotnictwa dr inż. Witold Wiśniowski. Współorganizatorem jest Liga Przyjaciół Polskiego Lotnictwa.

Na zdjęciu: Samolot Tequila skonstruowany przez studentów Wydziału MEil Politechniki Warszawskiej

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (59)