Polskie litery w adresach www

Polskie litery w adresach www

Polskie litery w adresach www
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
06.07.2009 11:57, aktualizacja: 07.07.2009 10:34

Organizacja EURid (European Registry for Internet Domains), czyli powołana przez Komisję Europejską instytucja zarządzająca europejską domeną najwyższego poziomu .eu, zapowiedziała wprowadzenie domen zawierających znaki narodowe. Pozwoli to na rejestrację adresów typu www.żagań.eu

Możliwe będzie również rejestrowanie domen pisanych cyrylicą lub greką. Jest to ukłon przede wszystkim w stronę najnowszych członków Unii Europejskiej, takich jak Polska, Bułgaria lub Cypr. Komisja Europejska ma nadzieję, że nowa uchwała przyczyni się do popularyzacji Internetu w nowych krajach członkowskich. Przykładowo, Bułgaria ma obecnie najniższą liczbę zarejestrowanych domen .eu (zaledwie 9578). Przedstawiciele komisji podkreślają, że naturalnym jest, iż nazwy domen w Unii Europejskiej będą tak samo zróżnicowane jak sama Unia.

Obraz
© Liczba zarejestrowanych domen w krajach UE (fot. EURid)

Od 200. roku obywatele Unii Europejskiej mogą rejestrować domeny najwyższego poziomu z końcówką .eu – z tym że zakres dozwolonych znaków był dotąd ograniczony do liter a–z, cyfr 0–9 oraz łącznika. Teraz można używać znaków wszystkich 22 języków urzędowych obowiązujących na terenie Unii Europejskiej, a więc na przykład liter à, ą, ä, ö, ü, ψ oraz д.

Dokładny termin uruchomienia procesu rejestracji nowych domen nie został jeszcze ustalony. Zdaniem wielu rejestratorów nastąpi to w listopadzie bieżącego roku.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (62)