Polskie komputery coraz mniej bezpieczne

Polskie komputery coraz mniej bezpieczne

Polskie komputery coraz mniej bezpieczne
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
18.05.2010 15:53

W zeszłym roku polska policja odnotowała 6,4 tys. przestępstw komputerowych. Stanowi to 27-procentowy wzrost w porównaniu z 2008 r. Cyberprzestępcy najczęściej atakowali portale aukcyjne.

Według danych Komendy Głównej Policji liczba odnotowanych prób łamania zabezpieczeń programów wzrosła o ponad połowę. Rozpowszechnianie szkodliwych aplikacji oraz uzyskiwanie przez hakerów dostępu do komputerów za pośrednictwem sieci przyniosły miliony złotych strat.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Znacznym problemem okazał się phishing, polegający na podszywaniu się pod rozmaite instytucje w celu wyłudzenia poufnych danych. Ofiarami przestępców padali klienci większości polskich banków internetowych.

Zagrożone stały się także popularne serwisy internetowe. Jak donosi dziennik Puls Biznesu, po ataku na Wykop.pl, w wyniku którego wykradzione zostały kluczowe dane znacznej części użytkowników, największe polskie portale podjęły działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa.

Zalecamy zachowanie ostrożności w udostępnianiu osobom trzecim danych dostępu do kont internetowych, szczególnie, jeśli kontakt odbywa się drogą e-mailową. – mówi Michał Sieklicki, ekspert firmy MKS. Często popełnianym błędem jest również stosowanie tych samych loginów i haseł do różnych serwisów. Należy pamiętać, że w przypadku ich wykradzenia można utracić dostęp do wszystkich posiadanych kont. – dodaje Sieklicki.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)