Polskie fabryki AGD są odporne na kryzys

Polskie fabryki AGD są odporne na kryzys
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

29.01.2013 12:24

W 2012 roku produkcja dużego sprzętu wzrosła o 9 proc. Ten rok ma być
jeszcze lepszy - informuje "Rzeczpospolita".

Duży sprzęt AGD systematycznie staje się w ostatnich latach polską specjalnością. W 201. r. z taśm produkcyjnych zjechało niemal 13,1 mln sztuk pralek, lodówek czy zmywarek.

W efekcie, mimo że produkcja przemysłowa w zdecydowanej większości branż spada, to akurat AGD może się pochwalić wzrostem o 9 proc. Jedynie w przypadku drobnego sprzętu jest nieco gorzej - produkcja spadła o 1. procent, do 5,4 mln sztuk.

W branży panują niezłe nastroje i zdecydowana większość producentów w tym roku prognozuje dalszy wzrost produkcji, co przełoży się także na eksport. Nawet jeśli nie budują nowych zakładów, to modernizują linie produkcyjne czy otwierają nowe.

Nastroje producentów poprawia także coraz lepsza sytuacja na rynku krajowym. W do końca listopada 201. r. sprzedaż dużego AGD była o 7,8 procent wyższa niż rok wcześniej. O ile w części jest to spowodowane wzrostem cen, o tyle zauważalne jest także ożywienie popytu. Również w przypadku drobnego AGD zainteresowanie rośnie, a sprzedaż w tym okresie wzrosła o 5,2 procent.

Źródło: PAP

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)