Polski okręt przyszłości na targach MSPO w Kielcach
Biuro projektowe Remontowa Marine Design pokazało projekt prototypowego okrętu wojennego przyszłości dla Polski. Wyglądem przypomina najnowsze amerykańskie okręty klasy Zumwalt, które wykonane są w technologii stealth.
Na odbywających się w Kielcach targach sprzętu i techniki wojskowej MSPO 2020 biuro projektowe Remontowa Marine Desing zaprezentowało autorską propozycję nawiązująca do trwających od kilku lat analiz dotyczących nowych jednostek Marynarki Wojennej RP.
Biuro projektowe przedstawiło koncepcję fregaty wielozadaniowej dla MW RP, która mogłaby wykonywać szereg zadań takich jak:
- zwalczanie celów nawodnych, podwodnych, powietrznych i lądowych,
- pełnienie funkcji okrętu dowodzenia,
- patrolowanie i ochrona strefy ekonomicznej państwa, jego torów podejściowych oraz morskich linii komunikacyjnych,
- prowadzenie działań na różnych akwenach morskich.
Fregata Wielozadaniowa
Okręt został zaprojektowany w technologii niskiej wykrywalności radarowej potocznie zwaną technologią "stealth". "Niewidzialność" radarową ma zapewnić jednolita obudowa kadłuba okrętu.
Uzbrojenie okrętu miałyby stanowić:
- armata kal. 76 mm (na dziobie),
- armata kal. 35 mm,
- dwie armaty kal. 35 mm (na rufie),
- cztery wyrzutnie po osiem rakiet pionowego startu (dwie na rufie, dwie na szczycie kadłuba),
- dwie wyrzutnie po cztery rakiety przeciwokrętowe,
- dwie wyrzutnie torped przeciwokrętowych (2x3),
- dwa karabiny wielkokabliobrowe 12,7 mm na burtach.
Dodatkowo okręt ma być wyposażony w lądowisko dla śmigłowców oraz hangar dla helikoptera o masie do 11 ton lub dla bezzałogowych statków powietrznych.
Chociaż projekt okrętu prezentuje się nowocześnie, to nie sposób nie zauważyć, że sytuacja i najświeższa historia Marynarki Wojennej RP każą wątpić, że taki projekt ma szanse bycia podjętym. MW RP jest najgorzej wyposażonym rodzajem wojsk w Polsce, a na jej wyposażeniu dominują w większości bardzo stare jednostki. Jedynym nowym okrętem bojowym jest ORP Ślązak, którego budowa ciągnęła się prawie przez 20 lat.