Polski maturzysta mistrzem świata w informatyce

Polski maturzysta mistrzem świata w informatyce

22.08.2007 13:30, aktualizacja: 22.08.2007 15:07

Młodzi programiści z Polski nieustannie święcą triumfy w prestiżowych konkursach międzynarodowych. Kolejny znaczący sukces w tej dziedzinie odniósł Tomasz Kulczyński, tegoroczny maturzysta, który zwyciężył w zakończonej właśnie XIX Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej.

Tomasz Kulczyński jest tegorocznym absolwentem VI LO im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy. W olimpiadzie brało udział 285 zawodników z 77 krajów. Polak uzyskał najlepszy wynik ze wszystkich startujących - zdobył 574 punkty na 600 możliwych. W tym roku zdobył już złoty medal na Olimpiadzie Informatycznej Europy Środkowej, a na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej zajął trzecie miejsce.

W czołówce olimpiady znaleźli się też inni Polacy - na szóstym miejscu rywalizację ukończył Marcin Andrychowicz z XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, a dalsze miejsca zajęli Marcin Kurczych z I LO im. Stefana Żeromskiego w Kielcach i Jakub Kallas z III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni. Na tegorocznej olimpiadzie polska reprezentacja zajęła trzecie miejsce w nieoficjalnej klasyfikacji punktowej ( za Chinami i Rosją ).

Tomek kontynuuje tradycję triumfów Polaków na Międzynarodowych Olimpiadach Informatycznych. Rok temu w imprezie tej zwyciężył inny nasz reprezentant, Filip Wolski.

Narodowe drużyny na olimpiadę wyłaniane są w krajowych konkursach - w Polsce rolę takich eliminacji pełni Olimpiada Informatyczna. Liczba uczestników zawodów krajowych rokrocznie oscyluje wokół 50 tys. Tegoroczna Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna odbywała się w Zagrzebiu.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)