Polski kamuflaż MAPA kontra reszta świata. Zobacz, który jest najlepszy
14.11.2021 11:21
Opracowany w Gdańsku przez Macieja Dojlitko, a produkowany przez firmę Maskpol awangardowy kamuflaż MAPA został zaprojektowany specjalnie do użycia w polskich lasach. Sprawdziliśmy jego skuteczność, zestawiając go z czterema popularnymi wzorami maskującymi: używanym obecnie przez Wojsko Polskie Wz. 93 Pantera, MultiCam firmy Crye Precision, amerykańskim, klasycznym M81 Woodland oraz nowoczesnym PenCott Wildwood.
MAPA vs. MultiCam
Kamuflaż MultiCam opracowany przez firmę Crye Precision we współpracy z armią amerykańską to prawdopodobnie najpowszechniej używany wzór maskujący na świecie. Jego odmian używają US Army, armie Wielkiej Brytanii i Australii, a także setki jednostek specjalnych należących do dziesiątek krajów - w tym do Polski. Więcej o tym, jak powstał i zdobył popularność kamuflaż Multicam, można przeczytać w tekście 5 kamuflaży, których historię warto znać.
Do testów MultiCam użyliśmy kontraktowej kurtki ECWCS Level 4 z demobilu armii amerykańskiej oraz kapelusza CPU firmy Helikon-Tex, uzupełnionych spodniami OTP (Taiga green) tego samego producenta. Kamuflaż MAPA reprezentowały spodnie MAPA CP-01 i bluza MAPA CS-01, a także czapka MAPA BH-02 firmy Maskpol.
MAPA vs. PenCott Wildwood
Wildwood to odmiana wzoru maskującego PenCott Greenzone, należącego do rodziny najnowocześniejszych kamuflaży firmy PenCott, uznawanych powszechnie za bardzo skuteczne. Wykorzystują one bardzo ciekawe mikrowzory formujące makrowzór, mają też dobrze dobraną kolorystykę. Wersja Wildwood jest szczególnie interesująca, ponieważ powstała specjalnie z myślą o Polsce i jest dostępna wyłącznie na produktach firmy Helikon-tex.
Do testów użyliśmy bluzy i spodni M-BDU Helikon-tex z kapeluszem Boonie Hat tej samej firmy. Kamuflaż MAPA reprezentowały spodnie MAPA CP-01 i bluza MAPA CS-01, a także czapka MAPA BH-02 firmy Maskpol
MAPA vs. Wz. 93 Pantera
Kochana przez jednych, znienawidzona przez drugich, wyśmiewana przez trzecich - "Wuzeta", jak pieszczotliwie nazywają żołnierze i miłośnicy militariów kamuflaż Wz. 93 Pantera nie zostawia nikogo obojętnym. Ten używany do dziś wzór maskujący Wojska Polskiego w momencie wprowadzenia stanowił ogromny krok naprzód - wywodzący się z czasów PRL-u wzór Mora praktycznie nie różnił się w działaniu od jednolitych mundurów. Jednak po ponad 20 latach w służbie Pantera mocno odstaje od dzisiejszych standardów i potrzebuje młodszego następcy.
Testując WZ93 Pantera, użyliśmy bluzy SFU Next i kapelusza CPU firmy Helikon-Tex, uzupełnionych spodniami OTP (Taiga green) tego samego producenta. Kamuflaż MAPA reprezentowały spodnie MAPA CP-01 i bluza MAPA CS-01, a także czapka MAPA BH-02 firmy Maskpol.
MAPA vs. Woodland M81
M81 Woodland to kamuflaż legenda. Wprowadzony do użycia w 1981 roku, był pierwszym masowo stosowanym wzorem maskującym w armii amerykańskiej, stając się swego rodzaju wizytówką całych sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Woodland wyznaczył standardy myślenia o kamuflażach na wiele dekad - zarówno w siłach zbrojnych państw ze wszystkich stron globu, jak i w kulturze masowej. O tym, jak powstał M81 Woodland i dlaczego odniósł tak ogromny sukces, piszemy w tekście 5 kamuflaży, których historię warto znać.
Do testów maskowania M81 Woodland użyliśmy kontraktowej bluzy BDU z demobilu armii amerykańskiej, oraz spodni UTP i kapelusza Boonie Hat firmy Helikon-Tex. Kamuflaż MAPA reprezentowały spodnie MAPA CP-01 i bluza MAPA CS-01 a także czapka MAPA BH-02 firmy Maskpol.