Polski bolid zakończył rajd po Australii

Polski bolid zakończył rajd po Australii
Źródło zdjęć: © facebook | Lodz Solar Team
Grzegorz Burtan

24.11.2017 15:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Politechnika Łódzka pokazuje, że w budowie bolidów nie ma sobie równych. Zespół studentów przejechał autorskim, solarnym modelem przez Australię.

Lodz Solar Team to grupa studentów Politechniki Łódzkiej działających pod Instytutem Maszyn Przepływowych przy wydziale mechanicznym. Opracowują oni solarny bolid Eagle One. Twórcy na swojej stronie chwalą się, że bolid obecnie ma zasięg 1500 kilometrów, waży 430 kilogramów i osiąga maksymalną prędkość 120 km/h. Dzięki zastosowanym panelom fotowoltaicznym pojazd może pobrać z energii słonecznej do 1250 W mocy.

Jego następca, Eagle Two, waży już tylko 350 kilogramów. Do tego udało im się pokonać metę na trasie wyścigu Bridgestone World Solar Challenge 2017, odbywającego się w Australii.

Finisz miał miejsce w mieście Adelaide, a polski zespół ostatecznie zajął piąte miejsce. Łącznie przejechano 4496 osobokilometrów (jednostka obliczeniowa równa jednemu kilometrowi przejechanemu przez jedną osobę)
, a drużyna poprawiła swój wynik z 2014 roku dwukrotnie. Co istotne, zaprezentowano również interesujący dodatek – pojemność bagażnik, który zmieści fotelik dla dzieci oraz rower.

Teraz zespół przygotowuje się do kolejnej edycji wyścigu, która odbędzie się za rok.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)