Polska zaatakowana!

Polska zaatakowana!

12.10.2009 11:44, aktual.: 12.10.2009 12:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W tle wrześniowych sporów o uchwałę dotyczącą rocznicy 17 września i inwazji rosyjskich wojsk na Polskę, tuż po wizycie premiera Rosji Władimira Putin na Westerplatte, doszło do ataku hakerów na serwery polskich instytucji państwowych

W tle wrześniowych sporów o uchwałę dotyczącą rocznicy 17 września i inwazji rosyjskich wojsk na Polskę, tuż po wizycie premiera Rosji Władimira Putina na Westerplatte, doszło do ataku hakerów na serwery polskich instytucji państwowych.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie ujawnia prawie żadnych informacji dotyczących tego zdarzenia. Wiadomo, że atak nastąpił jednocześnie na serwery kilku instytucji, co jednoznacznie wskazuje na fakt, że była to akcja zorganizowana. Ujawniono również informację, że cyberatak nastąpił ze strony rosyjskiej.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Na szczęście akcja hakerów zakończyła się niepowodzeniem dzięki działaniom cyberpatroli ABW - zespołów, których zadaniem jest ochrona stron internetowych i serwerów ponad 5. polskich instytucji państwowych. Cyberpatrolom udało się wykryć podejrzany ruch w Internecie, zanim spowodował on jakiekolwiek szkody.

Więcej informacji nie zostało ujawnionych. ABW zasłania się bezpieczeństwem Państwa, w związku z czym nie wiemy w kogo dokładnie były wymierzone ataki oraz czy złapano sprawców.

Od jakiegoś czasu zauważamy, że cyberataki są coraz częściej wykorzystywane do blokowania witryn internetowych oraz serwerów instytucji oraz rządów różnych państw świata. Niedawno pisaliśmy o zakrojonej na szeroką skalę blokadzie internetowej stron rządu Korei Południowej. Ten atak trwał przez kilka dni. Również Rosja ma za sobą historię wykorzystywania hakerów w działaniach militarnych. Podczas niedawnego konfliktu w Gruzji, media donosiły, że strona Rosyjska blokowała strony internetowe instytucji gruzińskich. We wrześniu niewiele brakowało, żeby Polska stała się kolejną ofiarą "cyberżołnierzy".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (406)