Polska wraca do biur. Mniej wyjazdów służbowych, ale praca zdalna nie zniknie

Polska wraca do biur. Mniej wyjazdów służbowych, ale praca zdalna nie zniknie

Polska wraca do biur. Mniej wyjazdów służbowych, ale praca zdalna nie zniknie
Źródło zdjęć: © Pexels
05.06.2020 19:31

Odmrażanie gospodarki po pandemicznych zakazach trwa. Z końcem czerwca większość dużych polskich przedsiębiorstw planuje stopniowy powrót do biur. Większość pracowników do swoich biurek zasiądzie dobrowolnie i tylko wtedy, gdy pozwalają im na to warunki rodzinne. Pytanie brzmi: czy nasza praca będzie wyglądać, jak dawniej?

Odpowiedzi postanowili poszukać wspólnie CIONET, Deloitte i Vmware, pytając o to 100 dużych i średnich firm z różnych sektorów.

Z badań wynika, ze plan na powrót ma gotowych ponad połowa przepytanych (56 proc.). Ponad połowa decyzję o powrocie traktuje tymczasowo i podkreśla, że wiele zależy od rozwoju sytuacji pandemicznej na świecie. Kluczowym będzie również otwarcie szkół i przedszkoli oraz kształtowanie się rządowych zaleceń bezpieczeństwa związanych z COVID-19.

Obraz
© Materiały prasowe

Zakładane plany są w większości wieloetapowe. Pracownicy 41 proc. firm mogą nadal pozostać w domu, jeśli chcą. 26 proc. z badanych oczekuje pracy z biura od osób z wybranych grup - tych, których zadania wymagają obecności na miejscu. Na obowiązkowy, ale w trybie zmianowym powrót do biurek zdecydowało się ok. 20 proc. firm.

Podstawowe środki higieny to już standard i wprowadzają go wszyscy, bez wyjątku. W każdym biurze pojawią się: maseczki, rękawiczki, regularne odkażanie i rezerwacja biurek. Wiele organizacji ograniczyło do minimum korzystanie z przestrzeni wspólnych (windy, kuchnie, kafeterie), a niektóre dodatkowo zainstalowały systemy pomiaru temperatury ciała i pracują nad zabezpieczeniem podróży pracowników do pracy.

Obraz
© Materiały prasowe

- Proces powrotu do biura powinien uwzględniać trzy kluczowe elementy: regulacje na linii pracodawca-pracownik dające możliwość pracy zdalnej, lub zmianowej – częściowo z biura, częściowo z domu; dostosowanie operacji firmy i celów biznesowych do funkcjonowania w „nowej normalności”; uwzględnienie wymogów regulacyjnych, w tym wytycznych Państwowej Inspekcji Pracy, czy Głównego Inspektora Sanitarnego związane z reżimem sanitarnym i środkami bezpieczeństwa - tłumaczy Mariusz Ustyjańczuk z Deloitte.

Część zmian wprowadzonych z konieczności, staną się elementem "nowej normalności". 88 proc. firm zamierza zwiększyć możliwości pracy zdalnej na stałe. Ponad 70 proc. będzie też mniej podróżować służbowo i odbywać mniej spotkań biznesowych.

Obraz
© Materiały prasowe

- Telekonferencje możemy zorganizować zarówno z poziomu specjalistycznych platform, jak i zwykłych komunikatorów social media. Codzienne zadania możemy z kolei wykonywać z poziomu aplikacji chmurowych dostępnych na smartfonie. Biorąc to pod uwagę, polski rynek czeka wzrost zainteresowania rozwiązaniami do wirtualizacji stanowisk pracy, cyfrowych asystentów czy po prostu do odbywania spotkań online – wylicza Tomasz Lorek z Vmware.

Co ciekawe, 26 proc. badanych zauważyło poprawę produktywności swoich pracowników działających w trybie home office, tylko 3 proc. stwierdziło jego spadek, ale aż 46 proc. nie odnotowało żadnych zmian.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)