Trwa ładowanie...

Polska widziana z kosmosu. Powstała specjalna mapa

Polska Agencja Kosmiczna POLSA poinformowała o opracowaniu mapy pokrycia terenu naszego kraju. Została ona wykonana przez specjalistów z Centrum Badań Kosmicznych PAN, na podstawie zdjęć satelitarnych zarejestrowanych w 2020 roku.
Share
Jak wygląda Polska z kosmosu? Wykonano specjalną mapę
Jak wygląda Polska z kosmosu? Wykonano specjalną mapęŹródło: Polska Agencja Kosmiczna
d3jeonz

Centrum Badań Kosmicznych PAN, na zlecenie Polskiej Agencji Kosmicznej, opracowało mapę pokrycia terenu Polski. Została ona wykonana dzięki zdjęciom satelitarnym wykonanym przez satelitę Sentinel-2, zarejestrowanym w ubiegłym roku.

Rozdzielczość przestrzenna mapy to 10 m. Powstała ona całkowicie automatycznie z wykorzystaniem uczenia maszynowego.

Jak informuje POLSA, mapa bazuje na serii zdjęć zarejestrowanych w okresie od 1 kwietnia do 30 września 2020 r., w którym występowało zachmurzenie mniejsze niż 20 procent.

d3jeonz

Zobacz: NASA: Pierwsze takie zdjęcia księżyca Jowisza. Europa na niezwykle szczegółowym zbliżeniu [Wideo]

Naukowcy z Polskiej Agencji Kosmicznej wyjaśniają, że dzięki mapie możliwe będzie wykonywanie aktualizacji istniejących baz danych oraz obserwacja zmian zachodzących w terenie, w tym monitorowanie miast, infrastruktury drogowej, powierzchni obszarów leśnych oraz zbiorników wodnych.

Mapa pokrycia całej Polski powstała przez połączenie 49 scen oraz "przycięcie" ich wzdłuż granic kraju. Każdą scenę opracowano na podstawie co najmniej 10 zdjęć.

d3jeonz

Mapę można zobaczyć pod tym linkiem.

Czytaj także: Sukces! Polski satelita spłonął w atmosferze

Sentinel 2A

Sentinel 2A to satelita Europejskiej Agencji Kosmicznej, wchodzący w skład konstelacji satelitów obserwacji Ziemi w ramach programu Copernicus. Urządzenie przekazuje informacje istotne m.in. dla rozwoju rolnictwa i leśnictwa.

d3jeonz

Głównym celem misji z udziałem satelity jest systematyczne fotografowanie powierzchni Ziemi od szerokości geograficznej 86° N do 56° S w celu przekazywania bezchmurnych obrazów danego obszaru, typowo co 15-30 dni w przypadku Europy.

Najważniejszym instrumentem satelity jest 13-kanałowy skaner wielospektralny o rozdzielczości od 10 do 20 m i szerokości pasa detekcyjnego 290 km. Urządzenie zostało wyniesione na orbitę 23 czerwca 2015 roku.

Zobacz także: Asteroida zagrozi Ziemi? NASA opóźnia uruchomienie systemu obrony planetarnej

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3jeonz

Podziel się opinią

Share
d3jeonz
d3jeonz
Więcej tematów