Polska w innowacyjnym ogonie? Oto 10 wynalazców, którzy pokazali, że Polak potrafi

Polska w innowacyjnym ogonie? Oto 10 wynalazców, którzy pokazali, że Polak potrafi

Polska w innowacyjnym ogonie? Oto 10 wynalazców, którzy pokazali, że Polak potrafi
Źródło zdjęć: © University of Liverpool Faculty of Health & Life Sciences/Flickr, licencja CC BY 2.0 | University of Liverpool Faculty of Health & Life Sciences/Flickr, licencja CC BY 2.0
22.12.2017 08:41, aktualizacja: 27.12.2017 12:50

Polska wciąż wlecze się w innowacyjnym ogonie Unii Europejskiej. W tegorocznym rankingu innowacyjność zajęliśmy czwarte miejsce... od końca.

Przyzwyczailiśmy się do tego, że prym w wynalazkach wiodą inni - Stany Zjednoczone, Japonia, a w Unii Europejskiej Szwecja. Zapominamy tymczasem, ze Polska, a właściwie polscy wynalazcy mają na swoim koncie wiele odkryć, które na zawsze odmieniły losy świata. Niektóre zrewolucjonizowały informatykę, inne nadały tempa różnym gałęziom przemysłu, czasem po prostu na zawsze odmieniły codzienne życie milionów ludzi.

Zebraliśmy historie 10 polskich wynalazców, którzy swoimi pracami na zawsze zapisali się w historii. Zobaczcie sami, czym możemy chwalić się w świecie.

1 / 10

Jan Czochralski

Obraz
© Domena publiczna | domena publiczna

Dolina krzemowa jest synonimem innowacyjności. Tymczasem to Polak położył podwaliny pod współczesną metodę produkcji mikroprocesorów.

Jan Czochralski, polski chemik, metaloznawca, jest wynalazcą powszechnie stosowanej do dzisiaj metody otrzymywania monokryształów krzemu, nazwanej później metodą Czochralskiego, podstawy procesu produkcji mikroprocesorów. A wszystko to miało miejsce na początku ubiegłego wieku.

2 / 10

Jacek Karpiński

Obraz
© Marcin Wichary/Olaf /wikimedia, licencja CC BY 2.0 | Marcin Wichary/Olaf /wikimedia, licencja CC BY 2.0

Polski inżynier elektronik i informatyk, który swoimi konstrukcjami wyprzedził epokę.

Serię jego innowacyjnych wynalazków otwiera AAH - maszyna, przeznaczona do tworzenia długoterminowych prognoz pogody. Później stworzył m.in. AKAT-1 – analogowy komputer, nazywany tranzystorowym analizatorem równań różniczkowych, perceptron - maszynę działającą w oparciu o sieć neuronową, która była w stanie analizować widziany przez nią obraz, rozpoznając obiekty i ucząc się rozpoznawania nieznanych kształtów.

Kolejny i najbardziej znany wynalazek Jacka Karpińskiego to K-202 - minikomputer szybszy niż wprowadzony później IBM PC.

Jednak genialny konstruktor był w komunistycznej Polsce szykanowany za związki z AK. Ponadto nikt ze współczesnego jemu świata polskiej nauki nie dowierzał w sukces jego myśli technologicznej.

3 / 10

Jan Szczepanik

Obraz
© Domena publiczna | domena publiczna

Polski nauczyciel z Rudnik koło Mościc, jako wynalazca zyskał przydomek „polski Edison” i „galicyjski geniusz”.

Jest autorem 50 wynalazków i kilkuset opatentowanych pomysłów technicznych z dziedziny fotografii barwnej, telewizji, barwnego tkactwa i innych.

Jego najsłynniejszym odkryciem była kamizelka kuloodporna. Dzięki niemu hiszpański król Alfons XIII uniknął śmierci. Szczepanik wynalazek opatentował niemal w tym samym czasie co inny Polak - Kazimierz Żegleń.

4 / 10

Franciszek Kobyliński

Obraz
© PACAF/Flickr, licencja CC BY 2.0 | PACAF/Flickr, licencja CC BY 2.0

Franciszkowi Kobylińskiemu, polskiemu lekarzowi stomatologowi wielu z nas zawdzięcza bezstresowe wizyty u dentysty.

Ten polski wynalazca prowadził badania na temat użycia mieszaniny azotu i tlenu jako środka znieczulającego i zademonstrował prototyp aparatu własnej konstrukcji do wytwarzania i przechowywania tego środka. To on udowodnił, że leczenie stomatologiczne, dzięki znieczuleniu, nie musi boleć.

Kobyliński udoskonalił także kilka środków do wykonywania wypełnień w ubytkach zębowych.

5 / 10

Józef Hofmann

Obraz
© Domena publiczna | public domain

Józef Hofmann miłośnikom muzyki znany jest jako niezwykle utalentowany kompozytor i genialny pianista, który zaczął koncertować jako 5-letnie dziecko.

Jednak Hofmann w wolnym czasie był również wynalazcą. Jego autorstwa jest urządzenie, bez którego nie sposób sobie wyobrazić dzisiejszy świat. Mowa o wycieraczce samochodowej, którą Hofmann zaprojektował na wzór… metronomu.

Ponadto w portfolio jego odkryć znajduje się amortyzator, piec na ropę naftową, zegar elektryczny oraz urządzenie do mierzenia siły dotyku pianisty.

6 / 10

Kazimierz Prószyński

Obraz
© Domena publiczna | public domain

Choć miano pionierów kinematografii należy do braci Lumiere, to w pracach nad urządzeniem do rejestracji i projektowania ruchomych obrazów wyprzedził ich Polak, Kazimierz Prószyńki. Wynalazca w 1894 r., na rok przed braćmi Lumiere, skonstruował pleograf, który rejestrował zdjęcia i wyświetlał je w postaci ruchomych obrazów.

Jednak na tym nie kończą się dokonania Prószyńskiego. Wśród jego wynalazków znajdują się również: aeroskop – pierwsza na świecie ręczna kamera filmowa, kinofon – urządzenie do synchronizacji dźwięku i obrazu, czy telefot – urządzenie do przesyłania obrazu na odległość.

7 / 10

Alojzy Kłopotek

Obraz
© Domena publiczna | public domain

Polski naukowiec i wynalazca na swoim koncie ma około 130 patentów.

Prowadził badania nad własnościami i metodami syntezy jodoforów i innych halogenoforów, opracował technologię otrzymywania kwasu trójchloroizocyjanurowego, biologicznie czynnych tworzyw sztucznych, oraz wielu innych substancji ważnych dla przemysłu chemicznego.

Jednak chyba najpraktyczniejszym jego wynalazkiem jest opracowanie proszku do prania w zimnej wodzie.

8 / 10

Julius Fromm

Obraz
© Steven Isaacson/Flickr, licencja CC BY-SA 2.0 | Steven Isaacson/Flickr, licencja CC BY-SA 2.0

Polski akcent znajdziemy również w historii współczesnej antykoncepcji.

W 1916 r. polski chemik, żydowskiego pochodzenia, Julius Fromm, wykorzystując zmiany w seksualności Europy wynalazł i opatentował nowoczesną bezszwową lateksową prezerwatywę.

Popularność jego wynalazku można błyskawicznie wytłumaczyć, gdy dodamy, że w tamtych czasach prezerwatywy wykonywane były z jelit zwierzęcych, pęcherzy ryb i grubych gum.

Lateks do ich produkcji pierwszy zastosował pod koniec XIX wieku Charles Goodyear, były to jednak produkty wykonane z grubej gumy i ze szwami, dlatego patent Fromma został szybko doceniony.

9 / 10

Mieczysław Bekker

Obraz
© NASA | NASA

Amerykańska agencja kosmiczna NASA zaawansowaniem technologicznym przyćmiewa większość innych organizacji. Jednak swój wkład w rozwój jej kosmicznych rozwiązań ma również Polak.

Polski inżynier i naukowiec, który po zawierusze II wojny światowej trafił do Stanów Zjednoczonych, był w latach 60. szefem zespołu konstruktorów pracujących nad pojazdem zdolnym do poruszania się po Księżycu w ramach Apollo Space Program.

Efektem tych prac było skonstruowanie pojazdu księżycowego LRV, a wykonanego przez koncern General Motors w kooperacji z zakładami Boeing.

Profesor Bekker był autorem całości rozwiązań technicznych, które zapewniały poruszanie się LRV po księżycowym gruncie.
NASA

10 / 10

Henryk Magnuski

Obraz
© Hank Magnuski/wikimedia, licencja CC BY-SA 3.0 | Hank Magnuski/wikimedia, licencja CC BY-SA 3.0

Polski inżynier, którego wojna zmusiła do emigracji do Stanów Zjednoczonych, jest twórcą jednego z pierwszych walkie-talkie.

Magulski w USA związał się z koncernem Motorola, gdzie opracował m.in. projekt radia walkie-talkie Motoroli SCR-300, powszechnie używanego przez amerykańskie siły zbrojne w Europie.

Źródło artykułu:WP Tech
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)