Polska telefonia komórkowa ma 20 lat!

Polska telefonia komórkowa ma 20 lat!

Polska telefonia komórkowa ma 20 lat!
18.06.2012 13:02

W 1991 roku rozstrzygnięto przetarg na przydział częstotliwości dla pierwszej, polskiej sieci komórkowej z prawdziwego zdarzenia.

W 1991 roku rozstrzygnięto przetarg na przydział częstotliwości dla pierwszej, polskiej sieci komórkowej z prawdziwego zdarzenia. Sieć oficjalnie ruszyła 18. czerwca 1992 roku.

Koncesję dostały 2 znane na świecie firmy - amerykański Ameritech i francuski France Telecom, którzy wraz z polskim partnerem, Telekomunikacją Polską, objęły w październiku udziały w firmie Centertel Sp. z o. o. (odpowiednio 24,5%, 24,5. oraz 51%), a 28. grudnia 1991 roku uroczyście odebrały pozwolenie upoważniające do zakładania i używania urządzeń sieci radiokomunikacji ruchomej oraz do świadczenia za ich pomocą usług w paśmie 450 MHz. Warunkiem otrzymania pozwolenia było przekazanie dotacji w wysokości 75 mln dolarów na rzecz rozwoju telekomunikacji w Polsce.

Sieć działała w analogowym systemie NMT, opracowanym przez Skandynawów, jednak w jego udoskonalonej wersji oznaczonej literką "i" (najważniejszym usprawnieniem było zwiększenie bezpieczeństwa systemu pod kątem możliwości podszywania się pod abonenta).

Oficjalne uruchomienie systemu nastąpiło w Warszawie 18. czerwca 1992 roku, a w grudniu na terenie innych większych miast, między innymi Krakowa, Łodzi, Poznania, Szczecina i innych. Bardzo szybko łączność komórkowa pokryła 65% powierzchni kraju, w tym wszystkie duże miasta i tereny wokół dróg i pomiędzy nimi. W maju 1995 roku liczba abonentów przekroczyła 50 tysięcy, a w szczytowym momencie osiągnęła prawie 300 tysięcy, co było praktycznie szczytem jej technologicznej pojemności. Procentowy przyrost liczby abonentów od listopada 1994 roku do maja 1995 roku wyniósł w naszym kraju 112% i był jednym z najwyższych w krajach Europy Środkowej i Wschodniej.

W ciągu pierwszych 4 lat działalności, Centertel zainwestował 28. mln dolarów. Zbudował ponad 300 stacji bazowych na terenie kraju i otworzył 150 punktów autoryzowanych przedstawicieli w większych miastach. Na tym inwestycje w strukturę sieci praktycznie się skończyły...

W międzyczasie z przedsięwzięcia wycofał się Ameritech, który spełnił tym samym warunek wzięcia udziału w przetargu na GSM900. Jego udziały odkupili pozostali udziałowcy. Później, w listopadzie 2005 roku, TP przejęła wszystkie udziały France Telecom i została samodzielnym właścicielem operatora.

Od 199. roku stopniowo maleje baza abonencka sieci analogowej - w tej chwili jest mniejsza niż tysiąc. Nie można już kupić nowej aktywacji ani w salonie, ani nabyć w drodze cesji od innego abonenta. Aktualnie na fragmencie częstotliwości 450 MHz, Centertel zbudował sieć do transmisji danych w oparciu o cyfrową technologię CDMA2000. Sieć NMT450i zostanie definitywnie zamknięta, jak zapewniają przedstawiciele operatora, w nadchodzących tygodniach. Żaden producent nie zapewnia już wsparcia dla technologii NMT450i.

Aktualny cennik, który ma już 1. lat (!!!) to 1,02 zł za minutę do obcych sieci, 0,80 zł do Centertela i Orange. To wszystko w godzinach szczytu (8-22 w dni robocze). Poza szczytem - do wszystkich zaledwie 0,25 zł. Abonament - 60 zł bez pakietu minut, jednak jeżeli ktoś ma telefon w Orange, może liczyć na jego obniżkę do 10 zł.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)