Polska rakieta Perun w powietrzu. Odbył się jej drugi lot
Za nami drugi lot testowy polskiej rakiety Perun. Firma SpaceForest poinformowała o przebiegu startu, który został zrealizowany na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce.
12.10.2023 11:51
Polska rakieta Perun ma już za sobą drugi lot testowy. Szczegóły na jego temat opisała firma SpaceForest w mediach społecznościowych. Przygotowania do startu rozpoczęły się w nocy 9 października na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce. Sam start odbył się dzień później.
Start rakiety miał miejsce 10 października o godzinie 12:10. Główny cel drugiego lotu testowego obejmował przetestowanie poprawionych algorytmów sterowania. Podczas pierwszego startu rakieta ustawiała się do zadanego kąta od pionu, ale miała przy tym "dryfować" na zachód z powodu bocznego wiatru, co przyczyniło się do przerwania pierwszej misji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak podaje SpaceForest, do sterownika wprowadzono zmiany, kilkukrotnie testowano też system sterowania TVC na mniejszych rakietach z serii Bigos. Przyniosło to zdecydowaną poprawę. Perun był w stanie utrzymać zadaną trajektorię lotu, mimo że na większych wysokość występował silny wiatr.
Autonomiczny system śledzenia i komunikacji (RASEL) zapewnił stały kontakt z rakietą przez cały czas lotu, a nawet po jej wodowaniu. Pozwoliło to na śledzenie wszystkich jej parametrów w czasie rzeczywistym.
W czasie lotu doszło do awarii silnika. Miała ona miejsca w 28 sekundzie lotu na wysokości ok. 10 km. Była ona przyczyną przerwania misji. Po osiągnięciu poziomu 12 km, elementy rakiety zaczęły bezpiecznie opadać do Morza Bałtyckiego, po czym wyłowiono je z wody na obszarze poligonu.
Ze względu na awarię nie udało się osiągnąć rekordowego pułapu. Jak opisali przedstawiciele SpaceForest, celem jest przekroczenie linii Karmana.
Polska rakieta Perun zapewni tańszy transport
Jedną z zalet rakiety Perun ma być niski koszt transportu ładunków w przestrzeń kosmiczną. Obecnie wyniesienie jednego kilograma kosztuje ok. 10 tys. dolarów, natomiast SpaceForest deklaruje, że będzie robić to za ok. 5 tys. euro.
Karol Kołtowski, dziennikarz Wirtualnej Polski