Polska przygotowuje się na cyberataki

Polska przygotowuje się na cyberataki

Polska przygotowuje się na cyberataki
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
29.04.2011 10:15, aktualizacja: 29.04.2011 10:26

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego pracuje nad projektem nowelizacji przepisów o stanach nadzwyczajnych, który dotyczyć ma zagrożenia ewentualnymi atakami cybernetycznymi - poinformował w czwartek prezydent Bronisław Komorowski

"Gen. Stanisław Koziej (szef BBN - PAP) przedstawił elementy projektu nowelizacji ustaw o stanach nadzwyczajnych pod kątem potrzeby wprowadzenia do polskiego systemu prawnego rozwiązań, które by odpowiadały na pojawienie się nowego wyzwania, nowego zagrożenia, jakie stanowi cyberatak" - powiedział Komorowski na konferencji prasowej po czwartkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Obraz
© (fot. Thinkstockphotos)

Jak podkreślił, BBN we współpracy z odpowiednimi ministerstwami prowadzi prace, które "zbliżają się do finału". Prezydent wyraził nadzieję, że "jeszcze w tej kadencji parlament zdoła przyjąć odpowiednie rozwiązania".

"Zdarzają się w warunkach nie wojennych, ale pokojowych, różnego rodzaju sytuacje zagrożenia dla systemów informatycznych" - dodał.

Gen. Koziej powiedział na konferencji prasowej, że na posiedzeniu RBN wyrażono wolę, aby przepisy o stanach nadzwyczajnych znowelizować jeszcze podczas tej kadencji parlamentu. Dodał, że projekt tej ustawy zostanie prezydentowi przedłożony w maju.

Szef BBN poinformował, że nowela będzie zakładała wprowadzenie do obiegu prawnego kategorii "cyberprzestrzeń" i "działania w cyberprzestrzeni", co umożliwi w aktach wykonawczych regulowanie tej tematyki.

Gen. Koziej powiedział, że ustawa doprecyzuje te pojęcia, które już w przepisach funkcjonują - na przykład zewnętrzne zagrożenie państwa, spowodowane działaniami w cyberprzestrzeni, awarie czy katastrofy skutkujące koniecznością wprowadzenia stanu klęski żywiołowej, spowodowane np. atakami hakerskimi czy zaburzenia bezpieczeństwa obywateli czy ustroju konstytucyjnego państwa spowodowane np. zakłóceniami systemów teleinformatycznych.

Komorowski poinformował też, że podczas następnego posiedzenia RBN rząd przedstawi informację o zamierzeniach dotyczących budowy wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony UE. Prezydent przypomniał, że ma to być jeden z priorytetów polskiego przewodnictwa w Radzie UE, w drugiej połowie 2011 roku.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)