Polska: nawet 5 lat więzienia za nielegalne Windows

Polska: nawet 5 lat więzienia za nielegalne Windows

17.06.2010 12:35, aktual.: 17.06.2010 13:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Śląscy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą wpadli na trop mężczyzny handlującego nielegalnym oprogramowaniem. Sprzedając w Internecie sprowadzane z Chin najbardziej popularne i łudząco podobne do oryginałów programy, naraził ich legalnych producentów na straty co najmniej 80.000 zł. Grozi mu za to nawet 5 lat więzienia.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach, monitorując Internet, wpadli na trop osoby handlującej oprogramowaniem. Zbyt „atrakcyjne”. ceny oferowanych programów sprawiły, że śledczy nabrali podejrzeń, co do ich autentyczności.

W trakcie przeszukania mieszkania 37-letniego katowiczanina funkcjonariusze Policji odkryli podrobione systemy operacyjne najbardziej zaawansowanej wersji Windows 7. profesjonalne wydania pakietu biurowego Office 2007, markowe zabezpieczenia antywirusowe i wysokiej klasy programy graficzne. Mężczyzna handlował również na portalach aukcyjnych samymi kodami aktywującymi pakiet biurowy Office, wskazując kupującym serwer internetowy, z którego właściwy program mogli pobrać samodzielnie.

Policjanci przejęli również adresowaną do mężczyzny przesyłkę z Chin, w której znaleźli kilkanaście kolejnych podrobionych pakietów Office 200. Professional, łudząco podobnych do oryginałów. Po bliższym przyjrzeniu się im śledczy zauważyli jednak, że wszystkie mają ten sam numer licencyjny. Przesyłka zawierała również notebooki z nielegalnie zainstalowanym Windowsem.

Zabezpieczone oprogramowanie jest poddawane dokładnym oględzinom przez przedstawicieli firm komputerowych. Wstępnie straty, jakie ponieśli producenci oprogramowania, oszacowano na około 80.00. złotych. O losach mężczyzny zajmującego się nielegalnym handlem zadecyduje teraz prokurator i sąd. Grozi mu nawet 5 lat więzienia.

Źródło: KWP Katowice

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (352)
Zobacz także