Polska "Kancelaria Komornicza AWR informuje...". Dostaliście takiego SMS-a?

Polska "Kancelaria Komornicza AWR informuje...". Dostaliście takiego SMS‑a?

Polska "Kancelaria Komornicza AWR informuje...". Dostaliście takiego SMS-a?
Źródło zdjęć: © WP.PL
Arkadiusz Stando
21.09.2019 20:00, aktualizacja: 21.09.2019 20:25

Oszuści w Polsce nie śpią. Oto kolejna próba wymuszenia płatności, w której przestępcy podszywają się pod komornika. To prosty i niekiedy skuteczny sposób. Ofiary w strachu bez namysłu dokonują przelewu na konto kancelarii, która nie istnieje.

Nie ma w Polsce czegoś takiego jak Kancelaria Komornicza AWR. To próba oszustwa, więc jeśli dostaliście SMS-a o cytowanej poniżej treści, po prostu go zignorujcie, a najlepiej dla pewności usuńcie. Jak zwykle w tego typu oszustwach, wiadomość napisano bez polskich znaków. O sprawie poinformował nas jeden z czytelników.

"Kancelaria Komornicza AWR informuje o wszczeciu egzekucji Sygn akt KM 2771/19 istnieje mozliwosc splaty 4.31 Oplac, link: kancelariaawr.eu/4631 +48788714051" - tak brzmi treść SMS-a.

Co kryje się pod linkiem "kancelarii"? Teoretycznie przechodzimy do strony płatności PayU. Ale nic bardziej mylnego. W URL strony nadal widzimy "kancelariaawr.eu", co powinno od razu dać do myślenia. Wcale nie przeszliśmy do strony płatności.

W tym momencie złodzieje oferują nam wybór banku oraz poniżej proszą jeszcze o podanie danych osobowych. Chodzi o imię, nazwisko, adres e-mail oraz numer telefonu. Następnie, kiedy wybierzemy już swój bank, przechodzimy do strony imitującej jego witrynę.

Jeśli zalogujemy się do bankowości mobilnej, to mamy spory problem. W tym momencie tak naprawdę przekazaliśmy w ręce przestępców nie tylko swoje dane, ale także dostęp do bankowości internetowej. Co za tym idzie? Możecie stracić cały majątek.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (120)