Polska internetową pustynią - wyprzedza nas nawet Ukraina

Polska internetową pustynią - wyprzedza nas nawet Ukraina

Polska internetową pustynią - wyprzedza nas nawet Ukraina
26.03.2009 14:18

Pod względem dostępu do sieci i jej
wykorzystania nasz kraj wyprzedziły nie tylko państwa UE, ale
nawet Ukraina - alarmuje "Rzeczpospolita".

Jeśli w najbliższych latach nie zainwestujemy w infrastrukturę telekomunikacyjną kilkunastu miliardów euro, to pod względem dostępności Internetu i jego zastosowania w edukacji, biznesie i życiu codziennym Polska znajdzie się za takimi krajami jak Egipt, Botswana czy Sri Lanka.

To wniosek z publikowanego dziś Global Information Technology Report, dokumentu przygotowanego przez Światowe Forum Ekonomiczne i INSEAD - prestiżową francuską szkołę zarządzania i biznesu.

Raport przedstawia ranking 13. krajów świata pod względem ich potencjału internetowego (Networked Readiness Index). Polska uplasowała się w drugiej połowie stawki - na 69. miejscu. Nasz kraj znalazł się nie tylko za zaawansowanymi technologicznie krajami bałtyckimi, ale także za Słowacją, Węgrami i Czechami. Wyprzedziły nas nawet o wiele uboższe państwa: Bułgaria, Ukraina i Rumunia.

Wskaźnik potencjału internetowego uwzględnia 6. czynników. Najważniejsze to dostępność szerokopasmowego Internetu w domach, liczba spraw urzędowych, jakie można załatwić w sieci, wykorzystanie Internetu w edukacji, stan infrastruktury i przepisy regulujące rynek. W raporcie czytamy, że "Pozycja Polski wśród krajów regionu się pogarsza" - akcentuje "Rz".

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (131)