Polska fregata w siłach NATO. ORP "Generał Kazimierz Pułaski" wypłynie w półroczną misję

Polska fregata w siłach NATO. ORP "Generał Kazimierz Pułaski" wypłynie w półroczną misję

Polska fregata w siłach NATO. ORP "Generał Kazimierz Pułaski" wypłynie w półroczną misję
Źródło zdjęć: © MON
Arkadiusz Stando
20.12.2018 14:35, aktualizacja: 21.12.2018 10:23

Jak informuje polska-zbrojna.pl, od 1 stycznia 2019 roku polski okręt ORP "Generał Kazimierz Pułaski" będzie pozostawiona w gotowości. W lutym jednostka dołączy do zespołu NATO, operującego na północy Europy.

Początkowo fregata będzie stacjonować w Gdyni, zachowując pełną gotowość. Jeśli na terenie Europy dojdzie do sytuacji kryzysowej, w ciągu kilkudziesięciu godzin ORP "Generał Kazimierz Pułaski" ma dotrzeć w miejsce konfliktu. O ile potencjalna sytuacja wydarzy się w terenach nadmorskich.

Oprócz ORP "Generał Kazimierz Pułaski", do Sił Odpowiedzi NATO dołączy także śmigłowiec pokładowy SH-2G. Natomiast w lutym okręt wraz z helikopterem i załogą wyruszą do zespołu okrętowego Sojuszu Północnoatlantyckiego. Polska fregata rakietowa wypłynie do norweskiego portu w Bergen. Podczas pięciomiesięcznej służby okręt ma zająć się patrolem szlaków morskich północnej Europy i będzie stacjonować w przeróżnych portach.

Okręt, śmigłowiec oraz załogę przygotowywano do dołączenia do Sił Odpowiedzi NATO od kilku lat. Po zakończeniu misji, polskie jednostki powrócą do Gdyni, ale pozostaną w trybie gotowości do działania. Tym samym nadal będą służyć w Siłach Odpowiedzi NATO.

To nie pierwszy raz, kiedy ORP "Generał Kazimierz Pułaski" trafia do Sił Odpowiedzi NATO. 10 lat temu okręt brał udział w podobnej misji, ale na południu Europy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (140)