Polska drukarka 3D drukuje skrzydła elektrowni wiatrowych w USA

Kolejna polska firma stara się wybić na rynku międzynarodowym ze swoim nowym produktem. Jakiś czas temu pisaliśmy o skonstruowanej w Olsztynie drukarce 3D Zortrax Inventure, której poprzedni model – M200 – zdobył tytuł najlepszej drukarki 3D na świecie. Teraz swoich sił próbuje Omni3D z Poznania.

Polska drukarka 3D drukuje skrzydła elektrowni wiatrowych w USA
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Firma zaprezentowała model drukarki Factory 2.0. Sprzęt jest dedykowany sektorowi przemysłowemu. Produkt jest wynikiem 2-letniej pracy działu R&D spółki. Wykorzystująca technologię FDM drukarka jest zaprojektowana do obsługi szerokiej gamy wytrzymałych kompozytów, co w połączeniu z ekonomią stosowania urządzenia umożliwiać ma otrzymywanie gotowych, użytecznych i trwałych obiektów prosto z drukarki niemal każdemu przedsiębiorstwu.

Już na samym początku warto wspomnieć, że choć Factory 2.0 w szerokiej dystrybucji w Polsce, Europie i obu Amerykach dostępna będzie od września tego roku, pierwsze egzemplarze Factory 2.0 używane są do drukowania skrzydeł elektrowni wiatrowych, które staną wkrótce w Kalifornii, w Stanach Zjednoczonych. Spółka sfinalizowała zamówienie na powyższe elektrownie na rzecz dwóch korporacji z listy Fortune500.

Dział R&D został utworzony przez Omni3. w 2013 roku. Obecnie liczy 12 osób, które analizują potrzeby przedsiębiorstw w zakresie druku 3D i projektują odpowiadające im rozwiązania. Spółka przeznaczyła do tej pory na badania i rozwój ponad 5 milionów złotych, a jednym z ostatnich efektów działalności laboratorium jest Factory 2.0.

To, co wyróżnia Factory 2.0. to - jak twierdzi producent - precyzja wymiarowa wydruku. Układ wyposażony jest w 10 mikroprocesorów sterujących pracą drukarki i kontrolujących wskaźniki, takie jak temperatura i wilgotność w komorze druku czy przepływ filamentu potrzebnego do konkretnej realizacji. Producent zdecydował się zastąpić wszystkie elastyczne elementy stałymi, zrezygnowano z gumowych pasków napędzających osie x i y, które rozciągają się w trakcie używania. Factory 2.0 automatycznie poziomuje stół, a pole wydruku wynosi 50 cm w każdej osi. Zamknięta i podgrzewana komora z zapewniać ma pełną kontrolę nad procesem druku. 7-calowy wyświetlacz pozwala na sterowanie urządzeniem, a łatwą obsługę sprzętu zapewnia autorskie oprogramowanie producenta.

Oprogramowanie do obsługi Factory 2.0 nie zmusza użytkowników drukarki do manipulowania wieloma parametrami druku, tylko –. dzięki ścisłej integracji z urządzeniem – podejmuje większość decyzji za użytkownika, co finalnie ma istotny wpływ na liczbę udanych wydruków. Zarządzanie drukowaniem przez Mak3r 0 bo tak nazywa się oprogramowanie sterujące - możliwe jest dzięki predefiniowanym ustawieniom specyficznym dla tego urządzenia.

Drukarka, którą stworzyli poznańscy inżynierowie, mogłaby zrewolucjonizować linie produkcyjne w zakładach przemysłowych niemal każdej branży. Znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebne jest nie tylko prototypowanie, ale gdzie może zajść potrzeba szybkiej produkcji wysokojakościowych części zamiennych. Factory 2.0 docelowo będzie sprawdzała się w druku kompozytami znacznie wytrzymalszymi na rozciąganie niż aluminium. Nie bez znaczenia dla produkcji masowej jest koszt użycia Factory 2.0. Producenci oceniają, że będzie to 60 gr za godzinę pracy urządzenia (dane uwzględniające 2-letnią amortyzację i pobór energii) oraz około 100 zł za każdy kg podstawowego materiału.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Factory 2.0 będą jeszcze w tym roku sprawdzane w branży motoryzacyjnej, gdzie zostaną wdrożone w łańcuch produkcyjny elementów wyposażenia samochodów znanej, niemieckiej marki.

Sprzęt produkowany będzie w Polsce, w liczbie minimum 10. sztuk miesięcznie. Większość produkcji przeznaczona będzie na eksport. W chwili obecnej Omni3D prowadzi przedsprzedaż tego modelu z planowana dostawą urządzeń na przełom września i października 2015.

Czy poznański producent osiągnie taki sukces, jak olsztyński Zortrax? Dzieło Omni3. posiada większy obszar roboczy – 50 x 50 x 50 cm (Model M200 z Olsztyna dysponuje polem 20 x 20 x 18 cm). Porównując dokładonośc pozycjonowania, Factory 2.0 charakteryzuje się parametrem 10 mikrometrów dla osi X/Y oraz 1 mikrometr na Z i średnicą filamentu 1.75 mm. Zortrax M200 to z kolei 1.5 mikrometra na X/Y oraz 1.25 mikrometra dla Z oraz średnica materiału drukującego 1.75 mm.

Dokładna specyfikacja techniczna:

Technologia wydruku: FDM – Fused Deposition Modeling
Pole robocze: 500 x 500 x 500 mm
Jakość wydruku:
Ekstremalna: 40 mikrometrów
Wysoka: 100 mikrometrów
Średnia: 200 mikrometrów
Niska: 300 mikrometrów
Precyzja pozycjonowania: XY: 10 mikrometrów Z: 1 mikrometr
Średnica filamentu: 1.75 mm
Ilość głowic: 2
Średnica dyszy: 0.4-0.8 mm
Temperatura otoczenia pracy: 15-32C [60-90 F]
Podgrzewany stolik (70 C) – temperatura pracy osiągnięta zostaje w ok. 5 min
Głowica (25. C) – temperatura pracy osiągnięta zostaje w ok. 1 min

Źródło artykułu:WP Tech
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)