Polska armia kupi najnowocześniejsze rakiety przeciwlotnicze

Polska armia dostanie najnowocześniejsze rakiety przeciwlotnicze, stworzone w całości w Polsce "Pioruny". Produkowany przez firmę Mesko ze Skarżyska - Kamiennej system Piorun jest wg specjalistów porównywalny a momentami lepszy od amerykańskich Stingerów i rosyjskich Igieł.

Polska armia kupi najnowocześniejsze rakiety przeciwlotnicze

03.10.2016 | aktual.: 03.10.2016 16:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Szybsze i celniejsze od poprzedników pioruny zastąpią dotychczas używane rakiety Grom, które z powodzeniem używane były podczas konfliktu w Gruzji w 2008 roku przeciwko rosyjskim samolotom i śmigłowcom. Podczas prac nad nowym systemem konstruktorzy z Centrum Rozwojowo-Wdrożeniowego Telesystem – Mesko i zespołu badawczego Wojskowej Akademii Technicznej wykorzystali właśnie doświadczenia z Gruzji. Skutkiem tych prac jest rakieta, która wykrywa cel ze znacznie większej odległości, uderza precyzyjniej, a dodatkowo sama wybiera najlepszy punkt do trafienia maszyny.

Obraz
© Zestaw rakietowy GROM (fot. Wikimedia/Spike78)

Nie tylko samoloty i śmigłowce, ale także drony i rakiety manewrujące będą mogły być celem rakiety Piorun. Dzięki wyposażeniu w podwójny celownik termalny, system będzie mógł zestrzeliwać bezzałogowe pojazdy latające. Polska rakieta będzie też skuteczniej radzić sobie z systemami obrony. Dzięki zastosowaniu specjalnej fotodiody o wysokiej czułości, system naprowadzania będzie mniej podatny na zakłócenia. Wyrzutnia rakiet będzie też wyposażona w celowniki termowizyjne, co umożliwi wykorzystywanie jej w nocy.

Konsorcjum trzech firm, które tworzą system Piorun, otrzymało od Andrzeja Dudy nagrodę Defender za produkt, który najbardziej podnosi bezpieczeństwo żołnierzy. Inteligentne rakiety same naprowadzają się na cel, śledząc ciepło wyrzucane z silnika przez samolot lub śmigłowiec. Pioruny mają trafić m.in. do nowo powstających jednostek obrony terytorialnej.

_ BB _

Źródło artykułu:WP Tech
Komentarze (544)