Polscy operatorzy połączą siły i stworzą wspólną sieć?

Polscy operatorzy połączą siły i stworzą wspólną sieć?

07.07.2009 13:08, aktual.: 07.07.2009 13:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy czeka nas prawdziwa rewolucja na polskim rynku telekomunikacyjnym? Wszystko możliwe, ponieważ czterej operatorzy Orange, Era, Plus i Play mogą połączyć siły i stworzyć wspólną sieć, zapewniającą Polakom bardzo szybki, mobilny dostęp do Internetu.

Podczas debaty zorganizowanej przez dziennik „Parkiet”. Grażyna Piotrowska-Oliwa - prezes PTK Centertel (operator sieci Orange)
– zaproponowała, aby wszyscy operatorzy wspólnymi siłami zbudowali infrastrukturę, umożliwiającą dostęp do Internetu z prędkością nawet 160Mb/s. Koszty, które musieliby ponieść operatorzy oddzielnie byłby ogromne, a wspólnymi siłami można osiągnąć znacznie więcej.

Szerokopasmowy dostęp do Internetu oferowany na ternie całego kraju ma być zbudowany w oparciu o technologię LTE (ang. Long Term Evolution). Technologia ta jest standardem telefonii komórkowej czwartej generacji (4G), w zamyśle autorów mająca zastąpić stosowaną dziś technologię UMTS.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Prezes PTK Centertel zauważa jednak, że przy tak dużym projekcie, konieczne byłoby zaangażowanie ze strony regulatora rynku._ „Gdyby nam, jako grupie operatorów, udało się porozumieć co do wprowadzenia tej technologii i zapewnić wystarczający zakres częstotliwości, to z pewnością potrzebna byłaby tu jeszcze współpraca regulatora, aby zapobiec zarzutom, że trzej czy czterej operatorzy monopolizują rynek.” _ - powiedziała Grażyna Piotrowska-Oliwa podczas debaty gazety „Parkiet”.

Podobnego zdania jest dyrektor w Polskiej Telefonii Cyfrowej Cezary Albrecht. Powiedział on, iż _ „Na pewno jest to ekonomicznie uzasadnione. Kluczowe byłoby tu też wsparcie regulatora. W Wielkiej Brytanii podobny projekt okazał się porażką, ponieważ regulator postawił warunki, w których stracił on na atrakcyjności.” _ - czytamy na łamach „Parkietu”. Anna Sterżyńska, która reprezentowała UKE, wykazała zainteresowanie pomysłem, aby operatorzy wspólnie inwestowali w nową technologię LTE. Pewne wątpliwości zgłaszał jednak prezes Polkomtela - Jarosław Bauc. Według Bauca LTE jest technologią, której możliwości do końca nie znamy, brak jest konkretnych danych technicznych, a zatem jest jeszcze za wcześnie, na organizowanie przetargu dla tych częstotliwości.

Sieci LTE już jednak działają. Po raz pierwszy prototyp tego rozwiązania pokazał Ericsson podczas Mobile World Congress w 200. roku. LTE jest jednym z najlepiej dopasowanych rozwiązań do transmisji sygnału w jakośći HD, ale także do obsługi wielu użytkowników jednocześnie, przy zachowaniu wysokich prędkości transferu.. Po koniec maja tego roku szwedzki operator TeliaSonera uruchomiła pierwszą, komercyjną stację bazową LTE. Działająca w Sztokholmie stacją jest pierwszym elementem sieci, która ma powstać do końca 2010r. Według deklaracji operatorów, w przyszłym roku ma powstać nawet 12 sieci zbudowanych w technologii czwartej generacji.

Źródło: „Parkiet”

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (131)
Zobacz także