Polscy operatorzy połączą siły i stworzą wspólną sieć?

Czy czeka nas prawdziwa rewolucja na polskim rynku telekomunikacyjnym? Wszystko możliwe, ponieważ czterej operatorzy Orange, Era, Plus i Play mogą połączyć siły i stworzyć wspólną sieć, zapewniającą Polakom bardzo szybki, mobilny dostęp do Internetu.

Polscy operatorzy połączą siły i stworzą wspólną sieć?

07.07.2009 | aktual.: 07.07.2009 13:57

Podczas debaty zorganizowanej przez dziennik „Parkiet”. Grażyna Piotrowska-Oliwa - prezes PTK Centertel (operator sieci Orange)
– zaproponowała, aby wszyscy operatorzy wspólnymi siłami zbudowali infrastrukturę, umożliwiającą dostęp do Internetu z prędkością nawet 160Mb/s. Koszty, które musieliby ponieść operatorzy oddzielnie byłby ogromne, a wspólnymi siłami można osiągnąć znacznie więcej.

Szerokopasmowy dostęp do Internetu oferowany na ternie całego kraju ma być zbudowany w oparciu o technologię LTE (ang. Long Term Evolution). Technologia ta jest standardem telefonii komórkowej czwartej generacji (4G), w zamyśle autorów mająca zastąpić stosowaną dziś technologię UMTS.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Prezes PTK Centertel zauważa jednak, że przy tak dużym projekcie, konieczne byłoby zaangażowanie ze strony regulatora rynku._ „Gdyby nam, jako grupie operatorów, udało się porozumieć co do wprowadzenia tej technologii i zapewnić wystarczający zakres częstotliwości, to z pewnością potrzebna byłaby tu jeszcze współpraca regulatora, aby zapobiec zarzutom, że trzej czy czterej operatorzy monopolizują rynek.” _ - powiedziała Grażyna Piotrowska-Oliwa podczas debaty gazety „Parkiet”.

Podobnego zdania jest dyrektor w Polskiej Telefonii Cyfrowej Cezary Albrecht. Powiedział on, iż _ „Na pewno jest to ekonomicznie uzasadnione. Kluczowe byłoby tu też wsparcie regulatora. W Wielkiej Brytanii podobny projekt okazał się porażką, ponieważ regulator postawił warunki, w których stracił on na atrakcyjności.” _ - czytamy na łamach „Parkietu”. Anna Sterżyńska, która reprezentowała UKE, wykazała zainteresowanie pomysłem, aby operatorzy wspólnie inwestowali w nową technologię LTE. Pewne wątpliwości zgłaszał jednak prezes Polkomtela - Jarosław Bauc. Według Bauca LTE jest technologią, której możliwości do końca nie znamy, brak jest konkretnych danych technicznych, a zatem jest jeszcze za wcześnie, na organizowanie przetargu dla tych częstotliwości.

Sieci LTE już jednak działają. Po raz pierwszy prototyp tego rozwiązania pokazał Ericsson podczas Mobile World Congress w 200. roku. LTE jest jednym z najlepiej dopasowanych rozwiązań do transmisji sygnału w jakośći HD, ale także do obsługi wielu użytkowników jednocześnie, przy zachowaniu wysokich prędkości transferu.. Po koniec maja tego roku szwedzki operator TeliaSonera uruchomiła pierwszą, komercyjną stację bazową LTE. Działająca w Sztokholmie stacją jest pierwszym elementem sieci, która ma powstać do końca 2010r. Według deklaracji operatorów, w przyszłym roku ma powstać nawet 12 sieci zbudowanych w technologii czwartej generacji.

Źródło: „Parkiet”

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (131)