Trwa ładowanie...
dvc5hqf

Polscy Nobliści. Olga Tokarczuk ósmą polską Noblistką. Sprawdźcie, czy znacie poprzednich

Olga Tokarczuk otrzymała Nobla za 2018 rok. To już ósma osoba z Polski, która otrzymała nagrodę Nobla. Ostatnią polską laureatką nagrody Nobla była Wisława Szymborska. Zobaczcie resztę polskich laureatów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polscy Nobliści. Olga Tokarczuk ósmą polską Noblistką. Sprawdźcie, czy znacie poprzednich.
Polscy Nobliści. Olga Tokarczuk ósmą polską Noblistką. Sprawdźcie, czy znacie poprzednich. (Forum)
dvc5hqf

Pierwszy "polski" Nobel został przyznany w 1903 roku w dziedzinie fizyki, za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości. Otrzymali ją Maria Skłodowska-Curie i jej mąż Pierre Curie, wspólnie z Henrim Becquerelem.

Henryk Sienkiewicz

Henryk Sienkiewicz otrzymał literacką Nagrodę Nobla w 1905 roku za całokształt twórczości. Podczas wręczenia mu nagrody miał powiedzieć: "Zaszczyt ten, cenny dla wszystkich, o ileż jeszcze cenniejszym być musi dla syna Polski! Głoszono ją umarłą, a oto jeden z tysiącznych dowodów, że ona żyje! Głoszono ją niezdolną do myślenia i pracy, a oto dowód, że działa!... Głoszono ją podbitą, a oto nowy dowód, że umie zwyciężać!".

dvc5hqf

Maria Skłodowska-Curie po raz drugi

Drugi raz Maria Skłodowska-Curie została uhonorowaną nagrodą Nobla, tym razem z chemii, w 1911 roku. Dostała ją za odkrycie polonu i radu, wydzielenie czystego radu i badanie właściwości chemicznych pierwiastków promieniotwórczych. Maria Skłodowska-Curie jest jedną z czterech osób, które dostały Nagrodę Nobla więcej niż raz.

Władysław Reymont

Władysław Reymont nagrodę Nobla w 1924 roku dostał za swoją wielką powieść "Chłopi". Jak sam później wspominał, po wręczeniu mu nagrody został zasypany listami z prośbą o wsparcie finansowe.

dvc5hqf

Czesław Miłosz

Czesławowi Miłoszowi Nagrodę Nobla przyznano w 1980 roku za całokształt twórczości. Ta decyzja akademii interpretowana była często jako polityczna, popierająca przemiany, które miały miejsce wtedy w bloku wschodnim. Komisja w reakcji wyjątkowo upubliczniła fakt, że Miłosz był w gronie kandydatów już od 4 lat.

Czytaj też: Literackie Nagrody Nobla 2019. Wśród wygranych Polka - Olga Tokarczuk

Lech Wałęsa

Lech Wałęsa otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla w 1983 roku za działalność opozycyjną wobec prl-owskich władz.

dvc5hqf

Józef Rozblat

Józef Rozblat był polskim fizykiem żydowskiego pochodzenia, który otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla w 1995 roku za działalność pacyfistyczną i nawoływał do powszechnego rozbrojenia. Założył pacyfistyczny ruch uczonych "Pugwash".

Wisława Szymborska

Jeszcze do niedawna ostatnią polską Noblistką była Wisława Szymborska. Dostała ją za całokształt swojej poetyckiej twórczości.

Czytaj też: Pokojowa Nagroda Nobla 2019. Otrzymał ją Abiy Ahmed Ali, premier Etiopii

dvc5hqf

Podziel się opinią

Share
dvc5hqf
dvc5hqf
Więcej tematów