Politycy rozmawiają o cyberbezpieczeństwie Polski

Politycy rozmawiają o cyberbezpieczeństwie Polski

Politycy rozmawiają o cyberbezpieczeństwie Polski
26.05.2011 13:42

Wspólna polityka bezpieczeństwa i obrony jako priorytet polskiej prezydencji w UE oraz inicjatywa ustawodawcza prezydenta ws. cyberbezpieczeństwa - to tematy posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego, zwołanego na 30 maja w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego

W kwietniu BBN informowało, że pracuje nad projektem nowelizacji przepisów o stanach nadzwyczajnych, który dotyczyć ma zagrożenia ewentualnymi atakami cybernetycznymi. Jak informował przed miesiącem prezydent, BBN widzi potrzebę wprowadzenia do polskiego systemu prawnego rozwiązań, które by odpowiadały na pojawienie się nowego zagrożenia systemów informatycznych, jakim są cyberataki. Komorowski ma nadzieję, że jeszcze w tej kadencji parlament zdoła przyjąć te rozwiązania. Nowela ma zakładać wprowadzenie do obiegu prawnego kategorii "cyberprzestrzeń" i "działania w cyberprzestrzeni", co umożliwi w aktach wykonawczych regulowanie tej tematyki.

Obraz
© (fot. sxc.hu)

Ustawa ma też doprecyzować pojęcia, które już w przepisach funkcjonują - np. "zewnętrzne zagrożenie państwa, spowodowane działaniami w cyberprzestrzeni", albo kwestie awarii czy katastrofy skutkujących koniecznością wprowadzenia stanu klęski żywiołowej, spowodowanych np. atakami hakerskimi czy "zaburzenia bezpieczeństwa obywateli lub ustroju konstytucyjnego państwa spowodowane np. zakłóceniami systemów teleinformatycznych".

Rada jest konstytucyjnym organem doradczym prezydenta w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa. W skład Rady wchodzą: marszałkowie Sejmu i Senatu Grzegorz Schetyna i Bogdan Borusewicz; premier i przewodniczący PO Donald Tusk; szef BBN; ministrowie: spraw zagranicznych Radosław Sikorski, obrony narodowej Bogdan Klich, spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller; szefowie partii parlamentarnych: PSL - Waldemar Pawlak, SLD - Grzegorz Napieralski. Prezydent zaprosił także do RBN szefową PJN Joannę Kluzik-Rostkowską. Zapraszany na posiedzenia Rady był także lider PiS Jarosław Kaczyński, który jednak z zaproszenia do tej pory nie korzystał.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)