Policyjne znakowanie urządzeń mobilnych - czy to ma sens?

Policyjne znakowanie urządzeń mobilnych - czy to ma sens?

Policyjne znakowanie urządzeń mobilnych - czy to ma sens?
Źródło zdjęć: © policja
14.05.2009 12:00, aktualizacja: 14.05.2009 13:49

Policja w Portsmouth zapowiada rychłe uruchomienie programu znakowania mobilnych urządzeń elektronicznych - głównie iPodów i innych odtwarzaczy MP3. Przedsięwzięcie ma pomóc w walce z kradzieżą mobilnych gadżetów, jaka mocno daje się we znaki mieszkańcom owego amerykańskiego miasta, zwłaszcza uczniom szkół średnich. Doniesienia te skłoniły nas do sprawdzenia, jakie są możliwości i perspektywy odzyskania utraconego sprzętu elektronicznego o stosunkowo niewielkiej wartości w Polsce.

Policja w Portsmouth w amerykańskim stanie New Hampshire rozpoczęła wspólnie z tamtejszym liceum program znakowania i rejestrowania urządzeń elektronicznych, głównie iPodów i innych odtwarzaczy MP3. wśród uczniów i nauczycieli. Akcja ma charakter prewencyjny i stanowi narzędzie w zwalczeniu nasilającego się zjawiska kradzieży urządzeń elektronicznych w szkole. Dzięki programowi uczniowie będą mogli zarejestrować własny odtwarzacz u funkcjonariusza specjalnie oddelegowanego do tej funkcji.
Uczniowie chcący zarejestrować swoje urządzenie będą musieli przynieść je do szkoły, a następnie wypełnić i podpisać specjalny formularz zawierający szczegółowy opis urządzenia oraz jego numer identyfikacyjny. Policja zrobi również zdjęcie przedmiotu. Wszystkie dane zostaną zapisane w specjalnym programie i przechowywane razem z fotografiami. Uczniowie przy okazji przejdą także krótką rozmowę podczas której funkcjonariusze wytłumaczą im, jak zapobiegać kradzieży rzeczy prywatnych. Dodatkowo każdy otrzyma znaczek, który będzie mógł nakleić na iPoda by pokazać, że jest on objęty programem.

Obraz

Kiedy okaże się, że zarejestrowany iPod został oznaczony jako "ukradziony" lub "zagubiony", wszystkie informacje o nim zostaną udostępnione policji i administracji szkoły by pomóc w prowadzeniu śledztwa. Przedsięwzięcie nie ma na celu zastąpienia zwykłego systemu zgłaszania kradzieży. Akcja jest postrzegana bardziej jako dodatkowe narzędzie, które ma pomóc w prowadzeniu śledztwa i odstraszyć potencjalnych złodziei.

Komenda Główna Policji: mamy inne narzędzia

Postanowiliśmy zapytać rodzimą Komendę Główną Policji o statystyki i możliwości odzyskania taniego sprzętu elektronicznego w Polsce.

PC World: Czy Policja posiada dane statystyczne zgłoszonych kradzieży elektroniki użytkowej w Polsce (odtwarzaczy mp3. ipodów, telefonów)? Czy dużo osób zgłasza kradzież użytkowego sprzętu elektronicznego?
Agnieszka Hamelusz, Wydział Prasowy KGP: _ Policja nie prowadzi statystyk dotyczących konkretnie kradzieży sprzętu elektronicznego, więc nie dysponujemy takimi statystykami. Drugie pytanie również dotyczy kwestii statystycznych i na to również nie możemy odpowiedzieć, ponieważ takich statystyk się nie prowadzi. Sprawa jest o tyle skomplikowana, że np. jeśli ktoś ukradnie samochód z laptopem wewnątrz - to i tak kwalifikacja tego czynu będzie to kradzież auta, a nie auta i laptopa. _ Czy osoba podejrzewająca, że ukradziono jej mp3 lub pendrive'a powinna zgłosić się na najbliższą komendę Policji? Jakie dokumenty należy przygotować?

_ Osoba okradziona powinna zawsze zgłosić się do jednostki Policji i poinformować o kradzieży sprzętu. Każdy sprzęt, który ma numery seryjne zostanie zarejestrowany w policyjnej bazie rzeczy utraconych i tym samym zwiększa się szanse na jego odzyskanie. Należy posiadać dowód zakupu (fakturę, rachunek) i podać nr seryjny rzeczy skradzionej. Policjanci nawet podczas zwykłego legitymowania sprawdzają przedmioty, które ma przy sobie osoba legitymowania i jeśli okaże się, że np. telefon lub mp3 jest w naszym zainteresowaniu jako rzecz utracona to zostaje ta osoba zatrzymana, a sprzęt może wrócić do właściciela. Swoją drogą po zgłoszeniu kradzieży przedmiotu Policja prowadzi postępowanie i w zależności od jego wartości postępowanie w sprawie wykroczenia lub przestępstwa. Na pewno opłaca się zgłosić kradzież sprzętu, bo jeśli widnieje w bazie rzeczy utraconych to zwiększone są szanse na odzyskanie. _

Jakie inne, poza zwykłą ostrożnością, środki zapobiegawcze można podjąć przed kradzieżą?

_ Policjanci zawsze apelują, żeby zrobić listę rzeczy wartościowych, które np. ma się w mieszkaniu. Można te przedmioty oznaczyć po swojemu, zrobić zdjęcia opisać i taką listę schować w mało dostępnym miejscu. W przypadku kradzieży z mieszkania można będzie łatwiej zidentyfikować te przedmioty np. po zabezpieczeniu różnych rzeczy ze złodziejskiej dziupli itp. _

**Biura Rzeczy Znalezionych i serwisy społecznościowe - ostatnia deska ratunku.

Obraz

**

Jeśli zgubimy cenny dla nas przedmiot i wyczerpiemy możliwości fizycznego poszukiwania zguby w okolicy, warto będzie zajrzeć również do internetowych biur rzeczy znalezionych. Ogłoszenia ze zgubionymi przedmiotami czy zwierzętami można umieszczać chociażby na stronach biuro-rzeczy-znalezionych.net, zgubione-znalezione.org czy utracone.pl.

Dodatkowe możliwości odnalezienia zguby pojawiają się gdy przeszukamy fora internetowe czy grupy tematyczne w serwisach społecznościowych związanych z interesującą nas okolicą. Na przykładowym gronie osiedla Stara Miłosna w serwisie grono.net znajdujemy aż trzy ogłoszenia dotyczące zgubionych przedmiotów:

Czasem wydaje się, że szansa na odnalezienie przedmiotu w sieci jest niewielka. Warto jednak próbować - często możemy bardzo pozytywnie się zaskoczyć.Ubezpieczenie MP3? Niestety jeszcze niedostępne

Jako, że powyższe możliwości dają raczej minimalną szansę na odnalezienie naszego skradzionego odtwarzacza, sprawdziliśmy, czy ulubiony gadżet można po prostu ubezpieczyć. Wysłaliśmy do pięciu znanych firm ubezpieczeniowych - PZU, Warta, Allianz, Commercial Union i Ergo-Hestia, zapytanie czy oferują możliwość ubezpieczenia taniego sprzętu elektronicznego - odtwarzaczy MP3 i MP4. pamięci przenośnych, iPodów, PSP i podobnych.
W Ergo-Hestia, Commercial Union i Allianz obecnie nie ma takiej możliwości. Marek Baran, rzecznik prasowy Grupy Allianz Polska, mówi: _ "Jest to uwarunkowane bardzo wysokim ryzykiem szkodowym - odpowiedni poziom rentowności z sektora ubezpieczeń elektroniki stanowiącej własność osób fizycznych można uzyskać wyłącznie przy zapewnieniu wysokich obrotów składkowych". Dlatego podobne ubezpieczenia oferowane są jedynie klientom danej sieci handlowej czy producenta na podstawie generalnych umów o współpracy". _

Osoby uparte znajdą jednak odpowiednie rozwiązanie. Większość z ubezpieczalni (w tym np. Commercial Union, Warta, PZU) oferuje możliwość ubezpieczenia podręcznej elektroniki jako opcję przy ubezpieczeniach mieszkaniowych czy podróżnych. Przykładami są m.in. Pakiet Torebka (Warta) czy Pakiet Podróżny (Warta, PZU) - ubezpieczenia te gwarantują zwrot pieniędzy w czasie np. napadu. Szczegóły można znaleźć na stronach wspomnianych firm.

Programowi antyzłodzieje

Użytkownikom pragnącym zapewnić bezpieczeństwo swoich urządzeń i zgromadzonych na nich danych polecamy zestaw przydatnych do tego aplikacji, w tym Navizon - która pozwala namierzyć położenie zgubionego czy skradzionego telefonu, czy też mSafe - narzędzie pozwalające na zablokowanie urządzenia, a nawet całkowite wyczyszczenie jego pamięci wewnętrznej i danych na karcie pamięci w razie utraty lub kradzieży.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)