Polak wykradł i opublikował nagie zdjęcia celebrytek - teraz się przyznał

Polak wykradł i opublikował nagie zdjęcia celebrytek - teraz się przyznał

Polak wykradł i opublikował nagie zdjęcia celebrytek - teraz się przyznał
Źródło zdjęć: © chip.pl
14.07.2016 20:29, aktualizacja: 14.07.2016 21:09

W 2014 roku ponad 30 amerykańskich gwiazd muzyki i kina padło ofiarą hakerów, w wyniku czego do sieci wyciekły m.in. ich nagie fotografie. W serwisie 4chan znalazły się wtedy prywatne zdjęcia m.in. Jennifer Lawrence, Kate Upton, Kirsten Dunst czy Rihanny. Do ataku i wyłudzenia informacji, umożliwiających włamania do ponad 300 kont Apple iCloud i poczty Gmail, przyznał się obecnie 28-letni mieszkaniec Chicago pochodzący z polski - Zbigniew Majerczyk.

Według doniesień BBC, Edward Majerczyk atak oparł na dość prostym schemacie. Najpierw wysyłał maile-pułapki, wyglądające jak ostrzeżenia o naruszeniu zabezpieczeń kont iCloud lub Gmail. Po kliknięciu w link znajdujący się w wiadomości, internauta przenoszony był do strony, która do złudzenia przypominała prawdziwe witryny wspomnianych usług, które w rzeczywistości były tylko pułapkami, wykradającymi loginy oraz hasła dostępowe do kont iCloud i Gmail. W ten banalnie prosty sposób Polak wchodził w posiadanie danych logowania. Wystarczyło tylko z nich skorzystać, aby zdobyć nagie zdjęcia celebrytów.

Akt oskarżenia skierowany przeciwko Majerczykowi dotyczy nieuprawnionego dostępu do niezabezpieczonego komputera - komputer chroniony programem antywirusowym wykryłby fałszywą stronę. Zgodnie z prawem stanu Illinois oskarżonemu grozi do 5 lat pozbawienia wolności. W to samo oszustwo, trwające od listopada 2013r. do września 2014r., uwikłany był także 3. letni mieszkaniec Pensylwanii - Ryan Collins, który na początku tego roku przyznał się do stawianych mu zarzutów.

Polak dopiero teraz przyznał się do winy, w przeciwieństwie do Collinsa, który jeszcze na początku śledztwa poszedł z prokuratorem na ugodę. Sprawa jest o tyle ciekawa, że mężczyznom nie udowodniono ostatecznie upublicznienia zdjęć w sieci, a jedynie zalogowanie się na konta gwiazd oraz podstępne wyłudzenie danych logowania.

Serwis "Variety" stwierdził, że skoro Majerczyk dorastał w aglomeracji Chicago, a dokładnie w miejscowości Orlando zamieszkanej w 9. proc. przez mieszkańców pochodzących z Podhala, to można go przypuszczalnie uznać "hakerem spod Tatr".

Źródło: WP.PL / Eset / Variety / Chip

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (106)