Polak odkrył skarb. Monety z XIV wieku leżały pod ziemią

Polak odkrył skarb. Monety z XIV wieku leżały pod ziemią
Źródło zdjęć: © iStock.com
Grzegorz Burtan

09.04.2019 07:20, aktual.: 08.05.2019 16:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Oto przykład, jak łączyć przyjemne z pożytecznym. Podczas zlotu poszukiwaczy jeden z nich odnalazł skarb. Monety datowane na XIII i XIV wiek zostały znalezione przez Polaka. Ich liczba imponuje – znaleziono 12 złotych i aż 1100 sztuk srebrnych monet.

W ramach Spring Mini Detectival 2019, który odbył się na północ od brytyjskiego Reading, zebrali się miłośnicy poszukiwania zapomnianych oraz zagubionych skarbów. Mateusz, którego nazwiska nie podano, poszukiwał w miejscu zwanym "Dolina Jastrzębi". Co ciekawe, nie jest to miejsce znane ze średniowiecznych bitew czy będące po drodze szlaków handlowych. Pasjonaci lokalnych opowieści podają za to historie o napadniętym w okolicy poborcy czy napadzie na transport żołdu dla żołnierzy stacjonujących w okolicy.

Jak czytamy w serwisie ZwiadowcaHistorii.pl, znalezione na miejscu monety to ">>noble<< króla Edwarda III. Nobel był średniowieczną angielską złotą monetą o bardzo dużej wartości. W sumie był to już drugi z kolei złoty nominał wprowadzony przez Edwarda III, przewyższający swoją wartością popularnego florena. Pieniądz ten pierwszy raz pojawił się w 1344 roku, a nazwa podkreślała jakość kruszcu z którego był wybijany. Na awersie numizmat przedstawia półpostać króla z mieczem i tarczą, który znajdował się w okręcie na wzburzonym morzu. Miało to symbolicznie podkreślać rosnącą potęgę morską Anglii i łączone było ze zwycięską bitwą pod Sluys w 1340 roku w wojnie stuletniej".

Z kolei srebrne monety również wybito za panowania Edwarda III, a ich nominał to pens. Oprócz wydobytych przez Mateusza monet, na miejscu ma znajdować się ich jeszcze więcej, głębiej pod ziemią. Natrafiono również na owalny, wypełniony przedmiot. Znalazca będzie musiał podzielić się znaleziskiem z właścicielem ziemi pół na pół.

Pełną galerię znalezionych przedmiotów można zobaczyć pod tym linkiem w serwisie ZwiadowcaHistorii.pl.

technologie i naukaskarbwiadomości
Komentarze (117)