Polak mądry PRZED szkodą. Zobacz, co zrobić, zanim zgubisz telefon

Zgubienie telefonu, to wyjątkowo nieprzyjemne doświadczenie. Na szczęście negatywne skutki można mocno ograniczyć. Wystarczy pomyśleć o tym wtedy, gdy jeszcze mamy telefon w ręku.

Polak mądry PRZED szkodą. Zobacz, co zrobić, zanim zgubisz telefon
Źródło zdjęć: © WP.PL
Bolesław Breczko

10.09.2018 | aktual.: 15.09.2018 12:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Poniższy poradnik przedstawia rozwiązania zawarte w systemie Android, który działa na blisko 90 proc. smartfonów w Polsce. Aby z nich korzystać, wymagane jest posiadanie konta Google oraz zalogowanie się nim na smartfonie. Korzystanie z niektórych funkcji, jak np. zdalne lokalizowanie urządzenia, wymaga również udzielenie dostępu do funkcji śledzenia lokalizacji przez GPS.

Znajdź moje urządzenie

Android w łatwy sposób pozwala znaleźć zgubiony lub skradziony telefon, o ile ten jest włączony. Najpierw jednak trzeba włączyć odpowiednie usługi. Na telefonie otwórz Ustawienia >Google>Bezpieczeństwo>Znajdź moje urządzenie, a następnie włącz tę usługę. Od teraz możesz znaleźć swój telefon korzystając np. z przeglądarki Chrome, na której jesteś zalogowany lub zalogowana na to samo konto Google, co na telefonie. Wystarczy, że wejdziesz na stronę android.com/find, a zobaczysz lokalizację swojego telefonu. Tam tez znajdziesz takie opcje jak: "odtwórz dźwięk", "zabezpiecz urządzenie" (blokuje i telefon i wylogowuje się z niego, funkcja może też wyświetlić wiadomość lub numer telefonu na ekranie blokady), a także "wymaż urządzenie".

Obraz
© WP.PL

Ustaw blokadę ekranu i wyświetlanie wrażliwych danych

Blokada ekranu jest podstawowym i najważniejszym elementem zabezpieczenia swoich wrażliwych danych w przypadku kradzieży lub zgubienia telefonu. Obecnie, korzystając ze smartfonów, jesteśmy na stale zalogowani do aplikacji społecznościowych (to ogromna baza danych personalnych), aplikacji bankowych (które na szczęście wymagają dodatkowego logowania) i innych. Zdobywając dostęp do tych informacji przestępca czy nawet zwykła osoba, może dowiedzieć się o nas więcej niż byśmy chcieli. Niezablokowany telefon to też otwarty dostęp do prywatnych zdjęć, filmów i wiadomości.

Smartfony dają kilka możliwości blokady ekranu, z których relatywnie najbardziej bezpiecznymi są odcisk palca, a także skan twarzy. Natomiast wzór na ekranie lub kod PIN mogą zostać podejrzane lub zostawić ślad na tłustej powierzchni ekranu.

Obok ustawienia odpowiedniej blokady ekranu warto także ustawić, co może się na niej wyświetlać. Dobrą zasadą jest ukrycie treści wiadomości np. SMS, a wyświetlenie samej informacji o tym, że nowa wiadomość czeka na odczytanie po odblokowaniu. Popularną metodą uwierzytelniania przelewów w bankach jest podanie jednorazowego numeru z wiadomości SMS przysłanej na telefon klienta. Nawet najbardziej skuteczna blokada nie pomoże, jeśli numer takiego SMSa pojawi się na zablokowanym ekranie.

Regularnie kopiuj swoje dane

Stare chińskie przysłowie mówi, że ludzie dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i na tych, którzy dopiero będą robić kopie zapasowe (podobno istnieje też trzecia grupa tych, którzy sprawdzają kopie zapasowe, ale oni są jak yeti). Na szczęście dzięki popularyzacji usług nazwanych "chmurami" utrata telefonu nie musi wiązać się z utratą danych na nich zapisanych.
Kopia zapasowa zdjęć i filmów: Google daje możliwość skorzystania ze swojej chmury za darmo i w tym wariancie udostępnia 15 GB pamięci. Aby zdjęcia i filmy automatycznie się kopiowały należy ściągnąć aplikację Google Zdjęcia, zalogować się w niej, a następnie przejść do ustawień, wybrać opcję "kopia zapasowa i synchronizacja" i ją włączyć.
Kopia kontaktów: Google umożliwia też wygodne zapisywanie i przenoszenie kontaktów pomiędzy telefonami. Najpierw kontakty należy zaimportować przez stronę contacts.google.com>zakładka Więcej>Importuj. Importować można m.in. z plików csv lub wizytówek. Po zalogowaniu do konta Google na telefonie kontakty pojawią się automatycznie. Aby funkcja działa wszystkie nowe kontakty należy także zapisywać w kontaktach Google (aplikacje pytają gdzie zapisać kontakt).

Ustaw kontakty alternatywne

Coraz więcej osób korzysta z weryfikacji dwuetapowej do logowania się do portali społecznościowych, aplikacji bankowych, zakupowych czy najróżniejszych usług. To funkcja, która znacznie poprawia bezpieczeństwo, bo zamiast loginu i hasła należy też przepisać jednorazowy kod wysłany np. SMS-em. Jednak w momencie zgubienia telefonu zostajemy odcięci np. od usług bankowych. Dlatego nie należy bezwzględnie polegać na weryfikacji dwuetapowej opartej jedynie na telefonie. Tam gdzie się da warto ustawić alternatywne sposoby weryfikacji (np. kody jednorazowe lub token), aby uniknąć sytuacji, gdy wraz z utratą telefonu utracimy dostęp do istotnych usług.

Komentarze (41)