Polak będzie przewodził europejskim kardiologom interwencyjnym

Polak będzie przewodził europejskim kardiologom interwencyjnym

Polak będzie przewodził europejskim kardiologom interwencyjnym
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Adam Bednarek
22.05.2018 15:35

Jeszcze żaden Polak w historii nie został mianowany na takie stanowisko. Pierwszym jest prof. dr hab. n. med. Dariusz Dudek, przewodniczący Rady Instytutu Kardiologii UJ Collegium Medicum.

Polak będzie piastował najwyższe stanowisko w prestiżowej organizacji EAPCI ESC, czyli Europejskiej Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Prof. Dariusz Dudek kadencję obejmie w 2020 r., kiedy zastąpi prof. Andreasa Baumbacha, który swoją prezydenturę rozpoczął w 2018 roku.

- 22 maja to dla mnie dzień spełnionych marzeń. Pora zacząć wdrażać je w życie i rozpocząć pracę. Wierzę, że przyszłość drzemie w big data, chmurach obliczeniowych oraz medycynie personalizowanej. To właśnie w tych gałęziach rozwoju tkwi potencjał efektywnego działania na rzecz poprawy dostępności leczenia całych populacji w Polsce i na świecie - mówił profesor.

Od dziś przez najbliższe dwa lata Polak będzie pełnił urząd Prezydenta-Elekta, a po zakończeniu swojej kadencji w 2022 roku przez dwa lata nadzorować będzie prace kolejnych prezydentów organizacji.

Rywalem Polaka była Francuzka Martine Gilard, wieloletnia działaczka EAPCI. To jednak polski profesor przekonał do siebie swoim dorobkiem naukowym. Warto odnotować, że prof. Dudek jest m.in. współkoordynatorem polskiej edycji europejskiej kampanii społecznej "Valve for life - Stawka to życie. Zastawka to życie". Akcja przyczyniła się do zwiększenia dostępności dla chorych do innowacyjnego leczenia zastawek serca z 453 do ponad 1000 w ciągu niecałych trzech lat jej prowadzenia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)