Trwa ładowanie...

Połączenie szczepionek AstraZeneca i Pfizer zwiększa poziom przeciwciał na koronawirusa

Podanie najpierw dawki preparatu AstraZeneca, a później Pfizer zwiększyło poziom przeciwciał na koronawirusa aż sześciokrotnie w porównaniu do podania dwóch dawek preparatu AstraZeneca, jak wynika z badań przeprowadzonych w Korei Południowej, o czym informuje Reuters.

Share
Połączenie szczepionek AstraZeneca i Pfizer
Połączenie szczepionek AstraZeneca i PfizerŹródło: Pixabay
dtc9kxb

Badanie zostało przeprowadzone na 499 pracownikach medycznych, spośród których 100 osób otrzymało mieszaną dawkę preparatów (najpierw AstraZeneca, a póżniej Pfizer). Pozostałe osoby po dwie dawki preparatów Pfizer/BioNTech lub AstraZeneca, zgodnie ze standardową procedurą szczepienia na COVID-19.

AstraZeneca i Pfizer - łączone szczepienia

Analiza otrzymanych wyników wykazała, że u wszystkich osób pojawiły się przeciwciała na koronawirusa, które utrudniają przedostanie się wirusa do komórek oraz jego dalszą replikację. Okazało się też, że u osób zaszczepionych mieszanymi preparatami wytworzyła się podobna ilość przeciwciał, jak w przypadku grupy osób zaszczepionych samym preparatem Pfizer.

Jak informuje Reuters, wyniki koreańskiego badania są podobne do wyników uzyskanych w Wielkiej Brytanii w zeszłym miesiącu. Brytyjscy naukowcy wykazali, że zaszczepienie najpierw preparatem AstraZeneca, a następnie Pfizer daje najlepszą odpowiedź limfocytów T i wyższą odpowiedź przeciwciał niż w przypadku, gdy pierwszym podanym preparatem jest Pfizer, a drugim AstraZeneca.

dtc9kxb

Podanie dwóch różnych preparatów może pomóc w rozwiązaniu problemów dotyczących możliwości pojawienia się rzadkich zakrzepów krwi po przyjęciu preparatu AstraZeneca, na co zwróciło uwagę kilka państw. Ich władze szukają alternatywnych rozwiązań, które pomogą uniknąć wystąpienia podobnych przypadków w przyszłości.

PGZ: Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dtc9kxb

Podziel się opinią

Share
dtc9kxb
dtc9kxb
Więcej tematów