Polacy rezygnują z telefonów stacjonarnych

Polacy rezygnują z telefonów stacjonarnych

Polacy rezygnują z telefonów stacjonarnych
Źródło zdjęć: © Siemens
27.06.2008 19:37

Polacy stopniowo rezygnują z telefonów stacjonarnych na rzecz komórek - wynika z opublikowanego przez Komisję Europejską sondażu Eurobarometr, przeprowadzonego w 27 krajach UE.

W ciągu zeszłego roku liczba polskich gospodarstw domowych, w których nie ma linii stacjonarnej, a jest za to przynajmniej jeden telefon komórkowy, zwiększyła się z 27 do 32%. Jednocześnie z 64 do 62% spadła liczba gospodarstw wyposażonych w telefon stacjonarny. Ponadto w ciągu ostatniego roku nieznacznie spadła - z 47 do 46% - liczba gospodarstw, które mają zarówno telefon komórkowy, jak i stacjonarny.

Szybkiemu zwiększeniu liczby posiadanych przez Polaków komórek Polska zawdzięcza najszybszy w UE wzrost liczby gospodarstw, które mają dostęp do telefonu - o 7 pkt proc. w ciągu roku, do poziomu 95%, czyli tyle, ile wynosi średnia unijna.

Zdaniem KE wybór telefonu komórkowego jako jedynego w gospodarstwie domowym to trend ogólnoeuropejski. W UE blisko co czwarte (24%) gospodarstwo domowe korzysta wyłącznie z komórki. Najszybciej proces ten następuje w Portugalii (w ciągu roku wzrost o 12 pkt proc.), Czechach (10 pkt) i Bułgarii (8 pkt).

Rekord należy do Czech, gdzie 64 proc. gospodarstw zadowala się tylko komórką, oraz Finlandii - 61%. Natomiast zaskakująco mało takich gospodarstw jest w tak rozwiniętych krajach jak Szwecja, Luksemburg, Niemcy, Wielka Brytania albo Francja (od 3 do 16%).

Eurobarometr potwierdził dużą popularność rozmów przez internet w nowych krajach członkowskich. Rekord należy do Litwy, gdzie w ponad 60% gospodarstw domowych internet wykorzystuje się do rozmów telefonicznych. W Polsce, Czechach i na Łotwie ten odsetek wynosi 49-51%. Średnia unijna to zaledwie 22%.

W statystykach dotyczących informatyzacji gospodarstw domowych Polska wypada jednak poniżej średniej UE. Co najmniej jeden komputer jest w 52% gospodarstw (w UE średnio w 57%, najwięcej w Holandii - 90%). Ale tylko 26% gospodarstw wyposażonych jest w internet szerokopasmowy (w UE 36%).

Tendencja jest jednak rosnąca - rok wcześniej internet szerokopasmowy miało 21% gospodarstw, dwa lata temu - tylko 13%. W zbliżonym tempie rośnie odsetek gospodarstw, które w ogóle mają dostęp do internetu (obecnie 37%), co oznacza, że Polacy decydują się teraz prawie wyłącznie na internet szerokopasmowy.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)