Polacy pracują nad dokładniejszymi wyszukiwarkami
Nad systemem jeszcze dokładniejszych wyszukiwarek internetowych pracują naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego (UEP) w Poznaniu. Dzięki ich pracy wyszukane linki mają być lepiej dopasowane do rzeczywistych potrzeb informacyjnych użytkownika
Trafniejsze wyniki zapytań w wyszukiwarkach internetowych mają być efektem rozpoczętego na UEP projektu Insemitives. Jak poinformowała w czwartek reprezentująca uczelnię Agnieszka Hała, w wartościowaniu internetowych treści ważną rolę mają odegrać sami internauci.
"Nowe wyszukiwarki stworzone dzięki algorytmom opracowanym m.in. przez naukowców z Katedry Informatyki Ekonomicznej w procesie wyszukiwania będą kierowały się także znaczeniem i kontekstem informacji. Internauci dzięki specjalnym funkcjom dodawać będą do obecnych stron internetowych swoje opinie i adnotacje" - powiedziała.
Celem projektu jest odkrycie czynników motywujących internautów do aktywności przy tworzeniu tzw. Internetu Semantycznego, a także zaproponowanie narzędzi motywujących do takiej aktywności. Internet Semantyczny ma pozwolić maszynom i programom na przetwarzanie informacji, która obecnie w sieci jest publikowana w postaci przystępnej jedynie dla ludzi.
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu w projekcie odpowiedzialny jest za opracowanie modeli biznesowych dla tworzenia i wykorzystania opisów semantycznych w internecie, a także tworzenie narzędzi pozwalających na tworzenie takich opisów.
"Poprzez stworzenie, rozpowszechnienie i wykorzystanie standardów opisywania danych w internecie, informacja będzie łatwiej przetwarzalna i powstaną nowe sposoby jej wykorzystania. Przykładowo, pozwoli to na stworzenie wyszukiwarek, które będą kierowały się znaczeniem informacji oraz nowych usług internetowych opartych na udostępnionych danych" - powiedziała dr Agata Filipowska z Katedry Informatyki Ekonomicznej UEP.
Projekt Insemitives finansowany jest ze środków 7 Programu Ramowego Komisji Europejskiej.