Polacy pracowali na nielegalnym oprogramowaniu wartym 2 mln zł i wpadli

Polacy pracowali na nielegalnym oprogramowaniu wartym 2 mln zł i wpadli
20.08.2015 13:40
Polacy pracowali na nielegalnym oprogramowaniu wartym 2 mln zł i wpadli
Źródło zdjęć: © SXC.hu

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zabezpieczyli w jednej z katowickich firm nielegalne oprogramowanie m.in. do projektów architektonicznych i inżynieryjnych w systemach dostawy mediów, drogowych, kolejowych, sieci łączności, a także w górnictwie.

Firma miała wykorzystywać nielegalnie oprogramowanie w prowadzonej działalności projektowej najprawdopodobniej w celu osiągnięcia korzyści majątkowych. Podejrzenia potwierdziły się, kiedy śledczy z katowickiej komendy przeszukali siedzibę przedsiębiorstwa. W trakcie działań zabezpieczyli 4 komputery i 21 twardych dysków z nielegalnymi kopiami oprogramowania. *Jego wartość wstępnie oszacowano na prawie 2 mln. zł. *Zgodnie z art. 27. §2 Kodeksu karnego uzyskanie cudzego programu komputerowego bez zgody osoby uprawnionej (producenta) w celu osiągnięcia korzyści majątkowej jest zagrożone karą nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

- Jeśli wstępne ustalenia policji z postępowania przygotowawczego zostaną potwierdzone, to będzie można powiedzieć o kolejnym przykładzie korzystania z nielegalnego oprogramowania na bardzo dużą skalę w ramach - jak można przypuszczać –. dochodowej działalności gospodarczej – powiedział Bartłomiej Witucki, przedstawiciel BSA The Software Alliance w Polsce.

Kilka tygodni temu BSA informowało o zawartej ugodzie z firmą ze wschodniej Polski. Korzystała ona z nielegalnego wysoko specjalistycznego oprogramowania. W ramach ugody firma została zobowiązana się do zapłaty odszkodowania w wysokości 1 mln dolarów amerykańskich.

- Ugoda zawarta na kwotę miliona dolarów, jak i komentowana dziś sprawa, powinny być wymowną przestrogą dla firm, które dopuszczają się podobnego procederu – dodaje Witucki. Źródło: Komenda Miejska Policji w Katowicach: http://katowice.slaska.policja.gov.pl/k14/informacje/wiadomosci/149454,Nielegalne-programy-za-2-miliony-zlotych.html

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)