Polacy opracowali nowatorski system informatyczny dla lotnictwa

Polacy opracowali nowatorski system informatyczny dla lotnictwa

Polacy opracowali nowatorski system informatyczny dla lotnictwa
Źródło zdjęć: © cpaulfell/Shutterstock
28.11.2015 13:37, aktualizacja: 29.11.2015 12:02

Przeznaczony dla tzw. małego lotnictwa system informatyczny wspomagający zarządzanie zdatnością samolotu do lotu opracowała łódzka firma Invento Software. System działa jako aplikacja www, ale cały interfejs użytkownika może działać na urządzeniu mobilnym typu tablet czy smartfon.

Dzięki temu z aplikacji można korzystać również w warunkach słabej infrastruktury IT. Nowatorskie rozwiązanie łódzkiej firmy zostało nagrodzone w konkursie Eureka na Targach Brussels Innova 2015.

Każdy samolot musi mieć na pokładzie świadectwo zdatności do lotu, czyli dokument potwierdzający, że właściciel samolotu wykonuje wszystkie przeglądy techniczne, wymiany podzespołów i naprawy tak, jak to przewidział producent samolotu. Specjaliści z Invento Software opracowali system informatyczny służący do wspomagania procesu zarządzania zdatnością samolotu do lotu, tzw. CAMO.

- Nowatorskie rozwiązanie polskich specjalistów to połączenie cech dwóch technologii: aplikacji natywnych dla danego urządzenia (Android, IOS, Windows) i aplikacji www, która działa przez przeglądarkę. Dzięki temu system działa jako aplikacja www i jest łatwo zarządzany jak każda strona internetowa, a z drugiej strony cały interfejs i płynność działania jest jak w aplikacji desktop instalowanej na urządzeniach mobilnych tj. smartfony czy tablety - mówi szef firmy Jarosław Urbanowicz.

- Interfejs i elementy wizualne działają po stronie urządzenia, a wymieniane z serwerem są tylko wyświetlane dane, czyli minimalna ilość informacji. Dzięki temu w standardowych warunkach hangaru na lotnisku aeroklubowym, gdzie nie ma żadnej infrastruktury IT oprócz sieci 3. w najlepszym wypadku, aplikacja działa płynnie - podkreśla.

W systemie wprowadzono także mechanizmy, które same rozpoznają możliwości graficzne danego urządzenia i dostosowują do niego interfejs użytkownika. - Aplikacje tego typu muszą prezentować użytkownikowi znaczne ilości informacji. Wprowadzona technologia powoduje, że użytkownik widzi tyle samo na smartfonie jak i na komputerze stacjonarnym; jest to tak samo czytelne, a różni się tylko układem na ekranie - zapewnia twórca systemu.

Według niego system może być stosowany na małych lotniskach, ponieważ jego koszty utrzymania i rozwoju są o wiele niższe niż w przypadku tworzenia osobnych aplikacji na Androida, iOS czy Windows. - Spowoduje to dużo większą dostępność tego rozwiązania dla małego lotnictwa - ocenia Urbanowicz.

W polskim opracowaniu zastosowano również wiele innych nowoczesnych rozwiązań takich jak np. Angular Material, który wprowadza standardy tworzenia interfejsu użytkownika. - Dzięki temu osoba, która wcześniej działała na innej aplikacji zrobionej w tej technologii, bardzo szybko odnajdzie się w interfejsie naszego systemu - podkreśla szef firmy.

Łódzkie Invento Software od 200. roku zajmuje się tworzeniem oprogramowania dla lotnictwa; zatrudnia specjalistów z dziedziny lotnictwa oraz IT. Jej nowatorski system będzie pilotażowo wdrażany w Polsce, a docelowo ma być dostępny na rynku europejskim ze względu na jednolitość przepisów w zakresie obsługi technicznej samolotów.

- W niedługim czasie będziemy poszukiwać instytucji, w których będziemy mogli pilotażowo projekt wdrożyć; przygotowujemy atrakcyjną ofertę dla organizacji, które zechcą w tym programie uczestniczyć- zapowiada Urbanowicz.

szu/ mab/

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)