Trwa ładowanie...
d1816dx

Polacy opracowali model nowej rakiety. "Bigos 4" poleci na wysokość 150 km

Inżynierowie ze spółki SpaceForest opracowali model nowej rakiety. Będzie to pierwsza rakieta polskiej produkcji, zdolna do wyniesienia ładunków do 50 kg na wysokość 150 km. Jeszcze w tym roku zostaną przetestowane jej możliwości.
Share
Model ma zostać przetestowany jeszcze w tym roku
Model ma zostać przetestowany jeszcze w tym rokuŹródło: Materiały prasowe
d1816dx

Model rakiety suborbitalnej Perun został już przygotowany. Pojazd znany także jako "Bigos 4" będzie w stanie wysyłać w kosmos małe satelity. Jeśli wszystko zostało dobrze zaplanowane, rakieta powinna być w stanie wznieść się na ponad 150 km.

"Nasza rakieta ma być rakietą typowo badawczą, wykonującą pomiary w stanie mikrograwitacji, a więc bardzo niskiego ciążenia, który występuje np. na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dziś badania na pokładzie podobnych rakiet można przeprowadzić np. w północnej Szwecji i Norwegii. Dostęp do tego rodzaju badań jest jednak bardzo kosztowny i trudny" - mówi Robert Magiera ze SpaceForest.

Jeszcze w tym roku model polskiej rakiety ma zostać przetestowany. Niestety w Polsce prawo ogranicza możliwość lotów do wysokości zaledwie 15 km. POLSA chce to zmienić. Zasięg rakiety to około 150 km, a więc inżynierowie nie są w stanie przetestować całkowitych możliwości rakiety. Model w skali 1:2 pozwoli sprawdzić poprawność działania podsystemów oraz parametry aerodynamiczne.

d1816dx

"Cieszymy się, że dzięki zaangażowaniu Polskiej Agencji Kosmicznej, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Instytutu Lotnictwa oraz przychylności instytucji wojskowych usunięte zostały ograniczenia dotyczące pułapu lotów z poligonu wojskowego w Ustce. Obecnie, po spełnieniu stosownych procedur, możliwe są już testy lotne rakiet suborbitalnych z Ustki" - dodaje Magiera.

Test modelu w skali 1:2 jeszcze w tym roku, a niedługo później kolejny etap w budowie. Pełnoskalowy pojazd ma przejść pierwszy test już pod koniec 2019 roku. Pierwsza misja polskiej rakiety prawdopodobnie odbędzie się już w 2022 roku.

Źródło: biznes.trojmiasto.pl

d1816dx

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1816dx

Podziel się opinią

Share
d1816dx
d1816dx
Więcej tematów