Polacy o korzyściach płynących z telewizji cyfrowej
W październiku tego roku pracownia badawcza PBS DGA zapytała Polaków jakie ich zdaniem są najważniejsze korzyści płynące z przejścia na cyfrowy sygnał telewizyjny. Prezentujemy wyniki tego badania, które było przeprowadzone na zlecenie telewizji CANAL+ Cyfrowy. Ankietowani odpowiadali na pytanie: "Jakie korzyści Pani/Pana zdaniem wynikają z przejścia z nadawania analogowego na cyfrowy przekaz telewizyjny? Proszę wskazać maksymalnie dwie odpowiedzi"
Wszystkich badanych poproszono o wskazanie korzyści wynikających z przejścia z nadawania analogowego na cyfrowy przekaz telewizyjny. Połowa respondentów (49%) wskazała oglądanie telewizji z obrazem jakości HD. Nieco ponad jedna czwarta badanych (27%) wskazała dostęp do setek kanałów telewizyjnych z całego świata, podobny odsetek wskazał również oglądanie telewizji z wysokiej jakości przestrzennym dźwiękiem Dolby Digital.
Mężczyźni wskazywali więcej potencjalnych korzyści, aniżeli kobiety. Wśród mężczyzn najczęściej wskazywaną korzyścią było oglądanie telewizji z obrazem jakości HD (58%). Zdecydowanie rzadziej pojawiały się takie odpowiedzi jak "oglądanie telewizji z wysokiej jakości przestrzennym dźwiękiem”. (30%), czy "dostęp do setek kanałów z całego świata" (26%).
Można zauważyć, że osoby starsze wskazywały mniej korzyści niż osoby młodsze. Wśród najmłodszych badanych, w wieku 1. - 17 lat, najczęściej wskazywanymi korzyściami wynikającymi z przejścia na cyfrowy przekaz telewizyjny były jakość HD (51%) i dostęp do setek kanałów z całego świata (48%). Co więcej, osoby najmłodsze tę ostatnią odpowiedź wskazywały najczęściej, w porównaniu do pozostałych grup wiekowych.
Osoby z wyższym wykształceniem dostrzegały więcej korzyści z przejścia na nadawanie cyfrowe, niż osoby z niższym wykształceniem. Poza tym wykształcenie nie wpływało jednoznacznie na postrzegane przez respondentów korzyści.
Miejsce zamieszkania nie różnicowało istotnie odpowiedzi badanych. Podobnie niejednoznaczny był związek odpowiedzi respondentów z uzyskiwanymi dochodami. Osoby posiadające wykupiony abonament cyfrowej telewizji kablowej w równym stopniu (49%) wskazywały takie korzyści jak jakość HD i dźwięk przestrzenny. Grupa respondentów, którzy nie posiadali abonamentu telewizji kablowej lub platformy cyfrowej wskazywała mniej korzyści, niż osoby, które taki abonament mają wykupiony.
Spoglądając na odpowiedzi osób, które były świadome nadejścia cyfryzacji można dostrzec, że wskazywały one więcej korzyści, niż osoby które nie miały takiej wiedzy. Podobne zjawisko ma miejsce przy porównaniu osób korzystających z Internetu (wskazywały więcej korzyści) i niekorzystających z tego medium (mniej korzyści).
Podsumowując, najczęściej dostrzeganą korzyścią wynikająca z przejścia na cyfrowy przekaz telewizyjny było oglądanie telewizji z obrazem jakości HD. Niezależnie od wieku, wykształcenia, miejsca zamieszkania, czy dochodów osób badanych, była to najczęściej wskazywana odpowiedź.