Polacy nie hejtują. Polacy wyrażają opinię
21.03.2019 16:24, aktual.: 24.03.2019 17:49
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
"Ja jestem w porządku, to inni mają problem" - tak w skrócie można podsumować wyniki badania na temat hejtu w internecie. Badani Polacy uważają, że sami jedynie wydają opinię, a to inni hejtują.
Badanie przeprowadzone przez SWPS i ARC Rynek i Opinia pokazało, że tylko 1 proc. badanych przyznaje, że swoją krytyką chce sprawić komuś przykrość, ale aż 64 proc. jest przekonanych, że inni mają taki cel. Mówiąc o sobie najczęściej respondenci wskazywali chęć wyrażenia opinii. Mówiąc o innych – chęć sprawienia komuś przykrości.
Zobacz także
46 proc. osób przyznaje, że zdarzyło im się wyrazić krytyczne opinie na jakiś temat w Internecie. Bardziej skłonni do wyrażania negatywnych opinii są mężczyźni (52 proc.) niż kobiety (40 proc.). Spośród grup wiekowych to osoby najmłodsze (15-24 lata) najczęściej krytykują w sieci (55 proc.). Wykształcenie nie ma tutaj żadnego znaczenia – osoby z wykształceniem wyższym krytykują tak samo często jak osoby z wykształceniem średnim czy podstawowym.
Najczęściej krytykujemy i jesteśmy krytykowani za poglądy (58 proc.) i zachowanie (39 proc.). Kobiety są też często krytykowane za wygląd (35 proc.), to dwa razy częściej niż mężczyźni (17 proc.). Połowa badanych przyznała, że spotkała się z hejtem w sieci. Odsetek ten jest jednak zdecydowanie wyższy w przypadku osób młodych - aż 79 proc. Większość pytanych (87 proc.) uważa, że z hejtem należy walczyć, ale jednocześnie nie ograniczać przy tym wolności słowa.