Polacy na podium zawodów robotów militarnych M‑Elrob 2014!
Poligony Wojskowej Akademii Technicznej były w ostatnich dniach areną międzynarodowych rozgrywek robotów militarnych M-ELROB 2014. Tylko drużynom polskim i niemieckim udało się wywalczyć miejsca na podium w czterech konkurencjach.
- W niczym nie ustępujemy w myśli technicznej związanej z robotyzacją i automatyzacją innym ośrodkom na świecie. Polskie roboty uczestniczą w programach europejskich, polskie firmy zaopatrują nie tylko naszą armię w najlepsze technologie. Dlatego w tym roku właśnie w Polsce zorganizowaliśmy Zawody M-ELROB, które dotąd były domeną Niemiec - powiedział rektor Wojskowej Akademii Technicznej gen. bryg. prof. dr hab. inż. Zygmunt Mierczyk podczas warsztatów i zawodów robotów militarnych M-ELROB 2014.
Zawody odbyły się w dniach 23-27 czerwca. Do rywalizacji zgłosiło się sześć polskich drużyn - w tym aż trzy zespoły z Katedry Budowy Maszyn Wydziału Mechanicznego WAT. Konstruktorzy robotów rywalizowali przez pięć dni, bezzałogowe platformy lądowe były sprawdzane w różnych scenariuszach bojowych i cywilnych. Warunki terenowe oferowane przez kampus WAT, największy kampus uczelniany w Warszawie obejmujący ok. 200 ha w Puszczy Kampinowskiej, pozwoliły jurorom na opracowanie wszechstronnych zadań.
W konkurencji "przewóz ładunków miedzy dwoma obozami" zwyciężył robot RI A-Bot, zespołu Robotics Invention. Drugie i trzecie miejsce zajęły zespoły WAT - odpowiednio robot ATV MULE i robot Marek. ATV MULE zajął również trzecie miejsce w zadaniu: "rozpoznanie i monitorowanie w terenie niezurbanizowanym", zaś zespół PIAP z robotem Gryf zajął trzecią pozycję za "rozpoznanie w terenie zurbanizowanym".
- Wszystkie konkurencje, a organizatorzy przygotowali ich aż pięć, obrazują realne sytuacje na polu walki. Takie, z jakimi mieliśmy do czynienia w Iraku czy Afganistanie. Chodzi m.in. o transport ładunków między bazami, zdalne poszukiwanie i neutralizowanie zakopanych w ziemi improwizowanych ładunków wybuchowych, podejmowanie rannych na polu walki, rozpoznanie terenu dzienno-nocne itp." - wyliczał podczas zawodów M-ELROB rzecznik prasowy imprezy Jerzy Markowski.
Podkreślił, że wojsko wiedzie prym w rozwijaniu nowych technologii w dziedzinie robotyki i automatyzacji. Wprawdzie biorące udział w zawodach bezzałogowe platformy lądowe nie są uzbrojone ani nie dysponują autonomiczną sztuczną inteligencją, ale są już na takim etapie rozwojowym, że w niedalekiej przyszłości staną się nieodłącznym elementem wyposażenia wojsk lądowych.
W zawodach M-ELROB 2014 rywalizowało ze sobą 16 grup z Niemiec, Szwajcarii, Finlandii, Rosji, Kanady i Polski. Obok Polaków na podium zawodów stali Niemcy. Roboty Garm, PackBot EOD 510 i Telemax zdominowały konkurencję "poszukiwanie i ewakuacja rannych w terenie otwartym", Telemax i PackBot EOD 510 zdobyły odpowiednio pierwsze i drugie miejsce za rozpoznanie i monitorowanie w terenie niezurbanizowanym oraz zurbanizowanym.
Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Asus zapowiada najtańszy zegarek z Android Wear