Polacy chcą narodowej platformy cyfrowej

Polacy chcą narodowej platformy cyfrowej

Polacy chcą narodowej platformy cyfrowej
30.10.2008 12:55, aktualizacja: 30.10.2008 14:07

59 proc. Polaków uważa, że TVP powinna jak najszybciej uruchomić platformę cyfrową
dostępną dla wszystkich obywateli – wynika z badań opinii publicznej przeprowadzonych
przez TNS OBOP.

Tylko 2 proc. respondentów zdecydowanie sprzeciwia się temu pomysłowi. Badanie „Polacy a cyfryzacja”. TNS OBOP przeprowadził na zlecenie Instytutu Globalizacji.

Z badań wynika także, że 4. proc. Polaków uważa, że jest źle przygotowanych do cyfryzacji telewizji i radia. Tylko 2 proc. respondentów „bardzo dobrze” ocenia politykę informacyjną dotyczącą cyfryzacji. 43 proc. ankietowanych, uważa, że za cyfryzację jest odpowiedzialny rząd RP.

–. Z badań wyłania się obraz Polaka niedoinformowanego, zniesmaczonego drożyzną za dostęp do telewizji cyfrowej i pełnego obaw – ocenia dr Tomasz Teluk – prezes Instytutu Globalizacji.

288761828291786899
  1. proc. Polaków jest zdania, że telewizja cyfrowa w Polsce jest zbyt droga w wyniku niskiej konkurencji na rynku. Jednocześnie blisko połowa ankietowanych jest przekonana, że ceny ulegną spadkowi, po premierze nowych platform TVP i TPSA.

Tylko 2. proc. respondentów zgodziłoby się na ponoszenie dodatkowych kosztów obok abonamentu radiowo-telewizyjnego na rzecz dostępu do narodowej platformy cyfrowej. Oznacza to, że Polacy chcą płacić albo za abonament, albo za dostęp.

Jednocześnie zachodzi niebezpieczeństwo, że rezygnacja z budowy narodowej platformy cyfrowej przez TVP, spowodowałaby zjawisko wykluczenia cyfrowego, wśród najuboższych, bezrobotnych, emerytów i rencistów, których nie stać na wykupienie drogiego dostępu do cyfrowej telewizji.
Według Instytutu Globalizacji TVP zaciągnęła wobec społeczeństwa moralny i finansowy dług, który powinna spłacić, zapewniając obywatelom powszechny dostęp do dobrej jakości telewizji cyfrowej.
Pełny tekst raportu można pobrać: TUTAJ

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)