Polacy chcą narodowej platformy cyfrowej

Polacy chcą narodowej platformy cyfrowej

30.10.2008 12:55, aktual.: 30.10.2008 14:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

59 proc. Polaków uważa, że TVP powinna jak najszybciej uruchomić platformę cyfrową
dostępną dla wszystkich obywateli – wynika z badań opinii publicznej przeprowadzonych
przez TNS OBOP.

Tylko 2 proc. respondentów zdecydowanie sprzeciwia się temu pomysłowi. Badanie „Polacy a cyfryzacja”. TNS OBOP przeprowadził na zlecenie Instytutu Globalizacji.

Z badań wynika także, że 4. proc. Polaków uważa, że jest źle przygotowanych do cyfryzacji telewizji i radia. Tylko 2 proc. respondentów „bardzo dobrze” ocenia politykę informacyjną dotyczącą cyfryzacji. 43 proc. ankietowanych, uważa, że za cyfryzację jest odpowiedzialny rząd RP.

–. Z badań wyłania się obraz Polaka niedoinformowanego, zniesmaczonego drożyzną za dostęp do telewizji cyfrowej i pełnego obaw – ocenia dr Tomasz Teluk – prezes Instytutu Globalizacji.

Obraz
  1. proc. Polaków jest zdania, że telewizja cyfrowa w Polsce jest zbyt droga w wyniku niskiej konkurencji na rynku. Jednocześnie blisko połowa ankietowanych jest przekonana, że ceny ulegną spadkowi, po premierze nowych platform TVP i TPSA.

Tylko 2. proc. respondentów zgodziłoby się na ponoszenie dodatkowych kosztów obok abonamentu radiowo-telewizyjnego na rzecz dostępu do narodowej platformy cyfrowej. Oznacza to, że Polacy chcą płacić albo za abonament, albo za dostęp.

Jednocześnie zachodzi niebezpieczeństwo, że rezygnacja z budowy narodowej platformy cyfrowej przez TVP, spowodowałaby zjawisko wykluczenia cyfrowego, wśród najuboższych, bezrobotnych, emerytów i rencistów, których nie stać na wykupienie drogiego dostępu do cyfrowej telewizji.
Według Instytutu Globalizacji TVP zaciągnęła wobec społeczeństwa moralny i finansowy dług, który powinna spłacić, zapewniając obywatelom powszechny dostęp do dobrej jakości telewizji cyfrowej.
Pełny tekst raportu można pobrać: TUTAJ

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także