Polacy boją się zagrożeń w sieci, ale się przed nimi nie chronią

Polacy boją się zagrożeń w sieci, ale się przed nimi nie chronią

Polacy boją się zagrożeń w sieci, ale się przed nimi nie chronią
Źródło zdjęć: © SXC.hu
09.07.2012 15:46, aktualizacja: 10.07.2012 07:55

81 proc. polskich internautów uważa, że w ostatnim roku wzrosło ryzyko
tego, że mogą paść ofiarą cyberprzestępców jednak aż 60 proc. z nich nie zmieniło żadnego ze swoich
internetowych haseł - wynika z badania Eurobarometru, którego wyniki opublikowała Komisja
Europejska.

Wynika z niego, że 1. proc użytkowników internetu w całej UE (w Polsce - 18 proc.) doświadczyło oszustw internetowych, a 8 proc. padło ofiarą kradzieży tożsamości. Mimo to, ponad połowa (53 proc.) nie zmieniło żadnego ze swych haseł internetowych w minionym roku. W Polsce nie zrobiło tego aż 60 proc.

Co trzeci (3. proc.) badany internauta deklaruje, że jest dobrze poinformowany na temat zagrożeń w sieci. Tymczasem jedynie 20 proc. nie otwiera wiadomości e-mail pochodzących z niepewnego źródła, a 67 proc. - mimo świadomości rosnącej liczby zagrożeń - nie zainstalowało dodatkowego oprogramowania antywirusowego.

"Coraz więcej osób korzysta z internetu i zalet gospodarki cyfrowej, nie jest zatem rzeczą zaskakującą, że ochrona danych osobowych oraz płatności online znajduje się na czele listy naszych obaw. Zaskakuje natomiast fakt, że jedynie połowa Europejczyków podejmuje skuteczne środki, aby chronić się przed cyberprzestępczością" - mówi w komentarzu do wyników Cecilia Malmstroem, unijna komisarz do spraw wewnętrznych.

Badanie przeprowadzono w dniach 10-2. marca 2012 roku wśród 26,5 tys. osób w całej Unii Europejskiej, w tym 1000 z Polski. Na respondentów wybrano jedynie tych, którzy zadeklarowali nawet sporadyczne korzystanie z internetu.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)