Pokojowa Nagroda Nobla 2019. Otrzymał ją  Abiy Ahmed Ali, premier Etiopii

Pokojowa Nagroda Nobla 2019. Otrzymał ją  Abiy Ahmed Ali, premier Etiopii
Źródło zdjęć: © Getty Images | NurPhoto / Contributor
Karolina Modzelewska

11.10.2019 11:05, aktual.: 11.10.2019 11:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pokojowa Nagroda Nobla 2019 została przyznana premierowi Abiy Ahmed'owi Ali z Etiopii. Wśród nominowanych byli również Jerzy Owsiak, Papież Franciszek i Greta Thunberg.

Prestiżowe wyróżnienie powędrowało do Abiy Ahmed'a Ali'ego. Etiopski premier został nagrodzony za pracę na rzecz pojednania, solidarności i sprawiedliwości społecznej. Nagroda ma również na celu wyróżnienie wszystkich interesariuszy pracujących na rzecz pokoju i pojednania w Etiopii oraz w regionach Afryki Wschodniej i Północno-Wschodniej.

Abiy Ahmed Ali zainicjował ważne reformy, które dają wielu obywatelom nadzieję na lepsze życie i lepszą przyszłość. Norweski Komitet Nobla uważa, że wysiłki Abiy Ahmeda zasługują na uznanie i wymagają zachęty.

Do Pokojowej Nagrody Nobla 2019 nominowana była również Greta Thunberg - 16-letnia aktywistka klimatyczna ze Szwecji. Zasłynęła za sprawą swojego zaangażowania w walkę ze zmianami klimatycznymi. Thunberg już wcześniej wygrała alternatywną nagrodę Nobla za aktywizm ekologiczny - "Right Livelihood Award".

Wśród nominowanych był również Polak – Jerzy Owsiak, związany z Fundacją Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, pomysłodawca Przystanku Woodstock oraz organizowanego corocznie Finału WOŚP.

Źródło: The Nobel Prize

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)