Pokojowa Nagroda Nobla 2019. Otrzymał ją Abiy Ahmed Ali, premier Etiopii

Pokojowa Nagroda Nobla 2019. Otrzymał ją Abiy Ahmed Ali, premier Etiopii

Pokojowa Nagroda Nobla 2019. Otrzymał ją  Abiy Ahmed Ali, premier Etiopii
Źródło zdjęć: © Getty Images | NurPhoto / Contributor
Karolina Modzelewska
11.10.2019 11:05, aktualizacja: 11.10.2019 11:45

Pokojowa Nagroda Nobla 2019 została przyznana premierowi Abiy Ahmed'owi Ali z Etiopii. Wśród nominowanych byli również Jerzy Owsiak, Papież Franciszek i Greta Thunberg.

Prestiżowe wyróżnienie powędrowało do Abiy Ahmed'a Ali'ego. Etiopski premier został nagrodzony za pracę na rzecz pojednania, solidarności i sprawiedliwości społecznej. Nagroda ma również na celu wyróżnienie wszystkich interesariuszy pracujących na rzecz pokoju i pojednania w Etiopii oraz w regionach Afryki Wschodniej i Północno-Wschodniej.

Abiy Ahmed Ali zainicjował ważne reformy, które dają wielu obywatelom nadzieję na lepsze życie i lepszą przyszłość. Norweski Komitet Nobla uważa, że wysiłki Abiy Ahmeda zasługują na uznanie i wymagają zachęty.

Do Pokojowej Nagrody Nobla 2019 nominowana była również Greta Thunberg - 16-letnia aktywistka klimatyczna ze Szwecji. Zasłynęła za sprawą swojego zaangażowania w walkę ze zmianami klimatycznymi. Thunberg już wcześniej wygrała alternatywną nagrodę Nobla za aktywizm ekologiczny - "Right Livelihood Award".

Wśród nominowanych był również Polak – Jerzy Owsiak, związany z Fundacją Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, pomysłodawca Przystanku Woodstock oraz organizowanego corocznie Finału WOŚP.

Źródło: The Nobel Prize

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)