Pojazdy z USA, które udają rosyjski sprzęt. Zauważono je w Niemczech

GAZ-2330 Tigr - zdjęcie ilustracyjne
GAZ-2330 Tigr - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Getty Images | Alexander Blinov
Karolina Modzelewska

27.07.2023 18:36, aktual.: 27.07.2023 20:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Serwis Defence Blog donosi, że Stany Zjednoczone rozmieściły w Niemczech "fałszywe" rosyjskie pojazdy wojskowe. Maszyny zauważono w porcie Bremerhaven w Niemczech. Są to zmodyfikowane Humvee i Stryker. Najwyraźniej trafiły tutaj nie bez powodu.

Jak tłumaczy Defence Blog, "fałszywe" rosyjskie pojazdy, które dotarły do Niemiec, "będą wykorzystywane do szkolenia żołnierzy w zakresie umiejętności kognitywnych", co tak naprawdę oznacza zapewnienie realistycznych szkoleń. Serwis zaznacza również, że to nie pierwszy raz, kiedy zaobserwowano podobne rozwiązania. We wrześniu 2022 r. przerobione maszyny Humvee i Stryker miały trafić na wyposażenie tzw. Pułku Czarnych Koni, czyli amerykańskiego 11. Pułku Kawalerii Pancernej.

Pojazdy z USA, które udają rosyjski sprzęt

Opancerzone Strykery odgrywają rolę rosyjskich transporterów opancerzonych BTR-87, a Humvee lekkich pojazdów wielozadaniowych GAZ Tigr. Pierwszy ze wspomnianych rosyjskich sprzętów to mocno zmodyfikowana wersja BTR -82A, która powstała w Rosji jako prywatne przedsięwzięcie. Serwis Military Today zaznacza, że to pojazd niskobudżetowy, który składa się z łatwo dostępnych komponentów samochodowych z transporterów serii BTR-80. Jego prototyp powstał w latach 2014-2015, a transporter publicznie zaprezentowano w 2017 r.

W prototypie BTR-87 wykorzystano m.in. armatę kal. 30 mm, współosiowy karabin maszynowy kalibru 7,62 mm oraz dwie wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych Ataka-T . Podobne uzbrojenie można znaleźć w innych pojazdach z serii BTR-80. Rosyjska armia nie wyraziła natychmiastowego zainteresowania BTR-87 i nie wiadomo, czy kiedykolwiek transporter trafił na jej wyposażenie. Dlatego tworzenie imitacji tego rozwiązania przez Amerykanów nieco zaskakuje.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Bardziej zasadnym wydaje się przerabianie Humvee na lekkie pojazdy wielozadaniowe GAZ Tigr. Są to bowiem często wykorzystywane rosyjskie terenowe samochody opancerzone. Niektóre z pojazdów zaliczanych do tej rodziny można spotkać np. w Ukrainie. Jak już informowaliśmy, GAZ Tigr mają ładowność do 1200 kg, a jedna z jego wersji – ABSz 233116 – została zaprojektowana z myślą o przenoszeniu kompleksu rakietowego Kornet-D1. Konstrukcja jest przystosowana do pracy w najtrudniejszych warunkach – może operować w temperaturach z zakresu od -14 do +50 stopni Celsjusza.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie