Pogrom MiG‑ów-23. Do sieci trafiło nagranie z Syrii
Izraelskie lotnictwo opublikowało nagranie z ostatniego ataku na samoloty MiG-23 należące do syryjskich sił powietrznych. Zgodnie z pojawiającymi się doniesieniami, Izraelczycy mieli zniszczyć trzy takie maszyny radzieckiej produkcji. Pojawiają się również materiały pokazujące uderzenia na śmigłowce Mi-8 oraz systemy przeciwlotnicze.
Syryjskie siły powietrzne przed obaleniem władzy Baszszara al-Asad posiadały 30 myśliwców MiG-29. Dodatkowo przed wybuchem wojny domowej na ich wyposażeniu pozostawało również ok. 150 innych samolotów, w tym MiG-21, MiG-23, Su-22 oraz Su-24, informuje The Jarusalem Post. Po wybuchu ofensywy przeciwko rządowi Asada rebelianci mieli rzekomo przejąć kilka samolotów MiG-23, stacjonujących w bazie lotniczej Neyrab w Aleppo.
Izraelczycy zniszczyli samoloty MiG-23
Nagranie opublikowane przez Izraelskie Siły Zbrojne sugeruje jednak, że liczba samolotów, które mogą trafić w ręce rebeliantów zmniejsza się. Widać na nim jeden z ataków na miejsce stacjonowania MiG-ów-23. W jego trakcie Izraelczycy mieli zniszczyć trzy takie maszyny. Pojawiają się również materiały z ataków na śmigłowce Mi-8 oraz systemy przeciwlotnicze, które dawniej były własnością syryjskich sił zbrojnych.
MiG-23 (w kodzie NATO) Flogger to radziecki jednosilnikowy samolot odrzutowy o zmiennej geometrii skrzydeł, który opracowano na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. Maszyna powstała, jako odpowiedź na potrzebę stworzenia szybkiego, wielozadaniowego samolotu, który mógłby skutecznie operować zarówno jako myśliwiec przechwytujący, jak i samolot szturmowy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Czas na AI. Zapowiedź buntu maszyn czy nowa rewolucja przemysłowa? - Historie Jutra napędza PLAY #5
Samolot napędzany jest silnikiem turbowentylatorowym R-35-300, który umożliwia osiągnięcie prędkości ponad 2,35 Ma (ok. 2 500 km/h). Wyposażony w radar RP-23 Sapfir i zaawansowane jak na tamte czasy systemy uzbrojenia. MiG-23 może przenosić szeroki arsenał pocisków, od rakiet powietrze-powietrze, takich jak R-23 i R-60, po bomby i niekierowane pociski rakietowe. Maszyna okazała się stosunkowo trudna w pilotażu, ale jej wszechstronność i duży zasięg (do 2 500 km z dodatkowymi zbiornikami paliwa) sprawiły, że była szeroko eksportowana do państw Układu Warszawskiego oraz sojuszników ZSRR.
Syria stała się jednym z kluczowych odbiorców radzieckiego uzbrojenia w trakcie zimnej wojny. MiG-23 został dostarczony syryjskim siłom powietrznym w latach 70. i 80. XX wieku, w ramach wsparcia militarnego ZSRR dla krajów Bliskiego Wschodu. W tym czasie Moskwa aktywnie wspierała Syrię, widząc w niej przeciwwagę dla sojuszników Zachodu, takich jak Izrael. W rękach syryjskich pilotów MiG-23 odegrał znaczącą rolę w konfliktach z Izraelem, w tym podczas wojny libańskiej w 1982 roku. Samoloty te były jednak często przeciwnikami maszyn nowocześniejszych technologicznie, takich jak izraelskie F-15 i F-16, co sprawiło, że ich skuteczność bojowa bywała ograniczona.