Pogoda. Najbliższe dni bez zmian, ale zima będzie mroźna i śnieżna

Pogoda. Najbliższe dni bez zmian, ale zima będzie mroźna i śnieżna
Źródło zdjęć: © Fotolia | Igor Link

20.11.2019 10:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pogoda na najbliższe dni zapowiada się bez większych zmian, jednak już teraz synoptycy ostrzegają, że możemy spodziewać się jednej z najzimniejszych zim ostatnich lat. Zobaczcie progrozę długoterminową.

W najbliższych dniach nie zapowiada się na większe zmiany pogodowe, a temperatura w całym kraju aż do końca weekendu będzie wahać się między 7 a 11 stopni Celsjusza. W czwartek i piątek możemy spodziewać się sporadycznych opadów, ale weekend będzie słoneczny.

Jesień w tym roku jest bardzo ciepła, a początkowe prognozy mówiły, że możemy spodziewać się również bardzo ciepłej zimy. Jednak anomalie pogodowe i najnowsze obserwacje synoptyków mówią, że może być znacznie chłodniej niż początkowo przypuszczano.

Zima może być mroźna i śnieżna

Z najnowszych danych z seriwsu Severe Weather Europe wynika, że możemy spodziewać się gwałtownej zmiany pogody już na początku grudnia. Obecnie nad Arktyką obserwuje się wiatry polarne, które niosą wyjątkowo mroźne powietrze. Synoptycy mówią jednak, o tym, że wiatry mogą osłabnąć doprowadzając do Nagłego Ocieplenia Statosferycznego (SSW).

Dlaczego "nagłe ocieplenie" może doprowadzić do bardzo mroźnej zimy? Wyjaśniają to najnowsze modele meteorologiczne, na których widać potężną falę ciepła. Zdaniem badaczy jest bardzo prawdopodobne, że na wysokości ok. 30 km nad Ziemią temperatura może wzrosnąć z -55 do -10 stopni.

To nagłe ocieplenie doprowadzi do wypchnięcia arktycznych wiatrów na południe, czego efektem może być spadek temperatury w Europie mocno poniżej zera stopni. Według prognoz możemy również spodziewać się obfitych opadów śniegu. Raczej nie mamy co się spodziewać zimy 30-lecia, jednak warto przygotować się na ewentualną zmianę pogody w najbliższych dniach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (9)
Zobacz także