Pogoda na weekend. IMGW ostrzega: niekorzystne warunki w całym kraju i miejscowe burze

Pogoda na weekend. IMGW ostrzega: niekorzystne warunki w całym kraju i miejscowe burze

Pogoda na weekend. IMGW ostrzega: niekorzystne warunki w całym kraju i miejscowe burze
Źródło zdjęć: © IMGW
24.04.2020 08:23

Nadciągający znad Finlandii i Litwy niż będzie negatywnie wpływał na ogólne samopoczucie. W weekend możemy dodatkowo spodziewać się ochłodzenia i burz w niektórych regionach kraju.

Piątek 24 kwietnia zapowiada się pochmurnie, a miejscami mogą występować przelotne opady deszczu. Po południu w centrum i na zachodzie kraju mogą pojawić się burze. Temperatura w ciągu dnia będzie wahać się od 15°C na północy do 22°C na południowym zachodzie i południu. Nad samym morzem będzie nieco chłodniej - od 12°C do 14°C.

Jeśli wystąpią burze, należy również uważać na porywiste i niebezpieczne wichury. W innych przypadkach wiatr w ciągu dnia będzie umiarkowany o prędkości do 60 km/h.

Pogoda na weekend

W sobotę termometry pokażą mniej stopni w stosunku do poprzednich dni. Najcieplej będzie na południowym wschodzie - do 16°C, w pozostałych regionach termometry pokażą od 8°C do 13°C.

Należy przygotować się również na opady deszczu oraz lokalne burze, które mogą wystąpić na wschodzie i południowym wschodzie Polski. Będzie im towarzyszył silniejszy wiatr, osiągający prędkość do 75 km/h. Na razie IMGW nie wydało żadnego ostrzeżenia w związku ze zmieniającą się pogodą.

W niedzielę można spodziewać się poprawy pogody. Temperatura nie wzrośnie, ale powinno być słonecznie. Niestety w niedzielę wciąż możemy odczuwać wpływ niekorzystnych warunków biometeorologicznych.

Niekorzystne warunki biometeorologiczne

W całym kraju już od piątku należy spodziewać się niekorzystnych warunków biometeorologicznych, które utrzymają się najprawdopodobniej przez cały weekend. W sobotę mogą ulec dodatkowemu pogorszeniu na wschodzie kraju.

Niekorzystne warunki biometeorologiczne kształtowane będą przez zatokę niżu, którego ośrodek będzie przemieszczał się przez Białoruś nad Ukrainę. Po przejściu chłodnego frontu zwiększy się ciśnienie atmosferyczne i wagowa zawartość tlenu w powietrzu. To wszystko wpłynie niekorzystnie na samopoczucie, mogąc powodować trudności z koncentracją uwagi u osób skłonnych do meteoropatii.

- Na wschodzie Polski pochmurna pogoda z opadami deszczu, porywistym wiatrem i możliwymi burzami (zwłaszcza na Mazowszu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu) przyczyniać się będzie do pogorszenia nastroju i obniżenia sprawności psychofizycznej z objawami niepokoju i drażliwości - czytamy na stronie IMGW.

IMGW zarówno ze względu na trwającą epidemię koronawirusa w Polsce, jak i warunków pogodowych zaleca pozostawanie w domu. Jeżeli będziemy musieli w weekend wyjść z domu, należy pamiętać o odpowiednim dobraniu odzieży, ponieważ rano i wieczorem temperatura odczuwalna będzie znacznie niższa niż pokażą termometry.

W związku z możliwym wystąpieniem niebezpiecznych burz, przypominamy, że najbezpieczniej w trakcie burzy jest przebywać wewnątrz budynków. Należy zachować szczególną ostrożność na terenach otwartych.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)