Pogoda na weekend. IMGW alarmuje - poprawa warunków jest chwilowa

Pogoda na weekend. IMGW alarmuje - poprawa warunków jest chwilowa
Źródło zdjęć: © WP.PL

03.04.2020 07:52, aktual.: 03.04.2020 10:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W piatek 3 kwietnia możemy spodziewać się niekorzystnych warunków biometeorologicznych, ale w dużej części Polski, pogoda będzie sprzyjać. Niestety weekend przyniesie jej pogorszenie.

Pogoda na weekend

W piątek (03.04) zachmurzenie umiarkowane i duże, a do południa może miejscami przelotnie padać. Na północy i południu kraju można spodziewać się opadów śniegu lub śniegu z deszczem. To właśnie w tych regionach będzie dzisiaj obowiązywać alert 1. stopnia.

IMGW ostrzega mieszkańców południa i woj. mazowieckiego przed niebezpiecznymi przymrozkami. Na pomorzu z kolei należy uważać na silne wichury, które mogą spowodować "straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia".

Mimo że w piątek temperatury będą dochodzić do 12 stopni Celsjusza, to w sobotę i niedzielę należy przygotować się na ochłodzenie. Temperatura nie przekroczy 7 stopni Celsjusza. Jednak to nie temperatura będzie najbardziej uciążliwa w tych dniach.

IMGW ostrzega, że w całym kraju należy spodziewać się niebezpiecznych wichur, burz z gradobiciem, przymrozków i oblodzenia na drogach. Takie warunki utrzymają się też w niedzielę. Poprawę zauważymy najprawdopodobniej najwcześniej w poniedziałek.

Warunki biometeorologiczne

- Pogoda w Polsce przez większość dnia będzie niekorzystnie oddziaływać na organizm człowieka - czytamy na stronie IMGW. Wieczorem warunki powinny się poprawić. Jeżeli jednak w ciągu dnia zamierzacie wychodzić z domu zastosujcie się do zaleceń IMGW:

  • zabezpieczcie skórę twarzy (użyjcie kremu, osłońcie twarzy) w okresie pobytu w terenie otwartym,
  • zastosujcie odzież o zwiększonej termoizolacyjności
  • zwiększcie aktywność fizyczną jeśli konieczny jest dłuższy pobyt na zewnątrz, w jednym miejscu
  • ograniczcie pobyt w terenie otwartym do niezbędnego minimum, dotyczy to zwłaszcza dzieci i osób starszych oraz chorych.

Z powodu odczuwalnej niższej niż rzeczywista temperatury, można spodziewać się szczypania w policzki już po 30 min ekspozycji w terenie otwartym, a po 2h drętwienia skóry twarzy.

- Osoby wrażliwe na bodźce meteorologiczne, podczas porywistego wiatru mogą odczuwać niepokój, a w czasie burz (możliwych lokalnie na północy kraju), także drażliwość - dodaje Instytut. W weekend mimo niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, warunki biometeorologiczne znacznie się poprawią.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)