Pogoda na dziś. IMGW ostrzega przed niekorzystnymi warunkami [27.10.2020]

Mglisty poranek w Kuźminie na Pogórzu Przemyskim, 25 bm. (sko)
Mglisty poranek w Kuźminie na Pogórzu Przemyskim, 25 bm. (sko)
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/Darek Delmanowicz, Darek Delmanowicz

27.10.2020 07:54, aktual.: 01.03.2022 14:22

IMGW ostrzega, że w najbliższych dniach warunki biometeorologiczne zmienią się na niekorzystne. To oznacza, że nawet zostając w domu, odczujemy negatywny wpływ pogody na nasze samopoczucie. Poza tym w niektórych regionach należy się spodziewać niebezpiecznych wichur i mgły.

Jak podaje PAP, powołując się na dane IMGW, Polska jest pod wpływem niżu z ośrodkami nad Skandynawią i północnymi Włochami. Znajdujemy się w powietrzu polarnym morskim, ciepłym na wschodzie, a chłodniejszym na zachodzie kraju. Ciśnienie w południe wyniesie 27 października 999 hPa i zacznie rosnąć. 

W ciągu dnia należy spodziewać się dużego zachmurzenia; nieco pogodniej będzie tylko w południowo-wschodniej Polsce. W pozostałych regionach warto przygotować się na przejściowe opady deszczu. W godzinach porannych przede wszystkim kierowcy powinni uważać na mgłę ograniczającą widoczność do 300 metrów. 

Najcieplej w Polsce południowo-wschodniej (do 19 stopni Celsjusza), w pozostałych regionach termometry wskażą od 11 do 15 stopni Celsjusza. Na uwadze należy mieć jednak dość silny wiatr. W górach porywy wiatru do 70 km/h. Mimo wyższych temperatur IMGW ostrzega, że pogoda może mieć niekorzystny wpływ na nasze samopoczucie. 

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej

- W ciągu dnia na przeważającym obszarze kraju pochmurna pogoda z opadami deszczu (...) będzie niekorzystnie wpływała na nastrój i sprawność psychofizyczną - informuje IMGW. Mieszkańcy pasa od Opolszczyzny po Mazury będą szczególnie narażeni na negatywny wpływ pogody na samopoczucie, a meteopaci mogą nawet odczuwać wzmożone bóle. 

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej
Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej© IMGW

IMGW ostrzega również przed możliwymi problemami z koncentracją i dodaje, że pod koniec dnia warunki powinny zmieniać się na korzystniejsze. Odczują to zwłaszcza mieszkańcy południowo-wschodniej Polski. 

- Ekspozycja na bezpośrednie działanie promieni słonecznych stymuluje naturalne procesy wytwarzania witaminy D3 w organizmie człowieka, przyczyniając się do poprawy ogólnej odporności organizmu, co jest szczególnie ważne o tej porze roku - zaleca IMGW przypominając jednocześnie o obowiązku zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych

IMGW zaleca śledzić komunikaty pogodowe, więc, by być na bieżąco, możecie śledzić profile Instytutu w serwisach społecznościowych, odwiedzać regularnie serwis Pogoda WP lub wypróbować jedną z polecanych przez nas aplikacji pogodowych

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)