Pogoda na 4 sierpnia. IMGW rozszerza ostrzeżenie. Sprawdź, gdzie jest burza
W ciągu dnia będzie utrzymywać się zachmurzenie w niemal całej Polsce. IMGW ostrzega przed niebezpieczną pogodą, gdyż w dużej części kraju mogą wystąpić burze i silne wichury. Sprawdź radar burz online.
04.08.2020 08:07
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W momencie pisania tego artykułu obowiązuje ostrzeżenie meteorologiczne 1. stopnia spowodowane możliwością wystąpienia intensywnych opadów i burz. Przypominamy, że żółty alarm oznacza:
- Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. (...) Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Alert obowiązuje w województwach: mazowieckim, łódzkim, śląskim, opolskim i dolnośląskim. Burzom i intensywnym ulewom będzie towarzyszyć również silny wiatr, którego prędkość osiągnie nawet 80 km/h. W górach będzie jeszcze mocniej wiać - do 90 km/h.
Poza tym obowiązuje alert 1. i 2. stopnia odnoszący się do zagrożenia hydrologicznego. Oznacza to, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych". Zagrożenie powodziowe występuje w woj. śląskim i dolnośląskim.
Temperatura maksymalna od 17°C na południowym zachodzie i lokalnie w centrum, do 29°C na południowym wschodzie, w obszarach podgórskich Sudetów od 14°C do 16°C. Nadal przeważać będzie niekorzystny wpływ pogody na organizm człowieka, jednak w ciągu dnia biotopia pogody powinna ulec poprawie.
Synoptycy IMGW zwracają jednak uwagę, że "u osób wrażliwych na bodźce meteorologiczne może występować pogorszenie nastroju, obniżona sprawność psychofizyczna, u meteoropatów również bóle". W związku z możliwym pojawieniem się burz i zmieniającą się aurą zalecamy śledzenie aktualnych komunikatów pogodowych, np. w dedykowanych aplikacjach:
Jeśli nie chcecie instalować dodatkowych programów, możecie również śledzić radar burz online. Warte polecenia są np. serwisy:
- radarburz.pl/mapa-burzowa/
- blitzortung.org
- burze.dzis.net