Pogoda na 29 lipca. Niszczące burze nad Polską. Sprawdź radar burz

Pogoda na 29 lipca. Niszczące burze nad Polską. Sprawdź radar burz
Źródło zdjęć: © Flickr

29.07.2020 08:06, aktual.: 29.07.2020 09:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

IMGW ostrzega przed gwałtownymi i niebezpiecznymi burzami, które obejmą dużą część Polski. W związku z tym w niektórych województwach został wydany alert 1. stopnia. Aby nie dać się zaskoczyć, warto sprawdzić, gdzie jest burza na radarze online.

- Dziś na wschodzie i południowym wschodzie burze z opadami deszczu około 15 mm - 25 mm, lokalnie do 30 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h. Lokalnie możliwy grad - czytamy w komunikacie IMGW opublikowanym na Facebooku.

Mimo niebezpieczeństwa dzisiejsza prognoza wygląda znacznie lepiej niż w ostatnich dniach. Synoptycy przewidywali, że niszczące burze mogą pojawić się w całym kraju, ale wygląda na to, że mieszkańcy zachodniego regionu mogą odetchnąć z ulgą.

Temperatura maksymalna od 21°C na północnym zachodzie do 24°C w centrum i 28°C na wschodzie Podkarpacia; nad morzem, lokalnie na Kaszubach i w dolinach karpackich 19°C, 20°C. Chociaż burze pojawią się przede wszystkim na wschodzie i południu kraju, to zachmurzenie utrzyma się w całym kraju.

Radar burz online i aplikacje burzowe

W związku z tym warto śledzić radar burz, bo sytuacja może się gwałtownie zmienić w ciągu dnia. Polecamy odwiedzenie takich stron jak:

  • blitzortung.org
  • radarburz.pl
  • burze.dzis.net

Dobrym pomysłem, gdy przebywamy poza domem, będzie zainstalowanie aplikacji do monitorowania, gdzie jest burza. Program może wysyłać nam powiadomienia na telefon, gdy szykuje się gwałtowna zmiana warunków pogodowych. Polecamy aplikacje:

Zgodnie z prognozami synoptyków IMGW, burzowa aura utrzyma się do jutra. Pierwsze dni sierpnia zapowiadają się pogodniej.

Niekorzystne warunki biometeorologiczne

Obraz
© IMGW

Wraz z burzami i wichurami, utrzymają się również niekorzystne warunki biometeorologiczne. Dopiero wieczorem biotopia pogody powinna się poprawić, co będzie sprzyjać nocnemu wypoczynkowi.

Mimo dużego ochłodzenia, w ciągu dnia wciąż będziemy odczuwać duchotę i obciążenie organizmu wywołane gorącem. Zmieni się to w godzinach wieczornych. IMGW ostrzega jednak, że w ciągu dnia możemy odczuwać pogorszenie nastroju:

- W dzień początkowo w całej Polsce występować będą niekorzystne warunki biometeorologiczne (...) Możliwa drażliwość, u meteoropatów nasilone dolegliwości bólowe. (...) Bodźcowe oddziaływanie atmosfery na organizm człowieka może objawiać się trudnością z koncentracją uwagi i nadmiernym pobudzeniem układu nerwowego.

"Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu może łagodzić prognozowane objawy osłabienia kondycji psychofizycznej", czytamy w komunikacie IMGW. W związku z tym zachęcamy was do śledzenia aktualnych komunikatów pogodowych oraz radarów burz online, aby uniknąć niebezpiecznej sytuacji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)